Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Cine este Peter Magyar, omul care ar putea prelua funcția de premier al Ungariei după Viktor Orban

    13 aprilie 2026

    Bunuri de peste 1 miliard de dolari vor fi confiscate de la doi deputați din regiunea Kuban a Rusiei. Aveau aproape 500 de imobile și 81 de firme

    13 aprilie 2026

    Premierul Bulgariei promite măsuri dure împotriva fraudelor electorale înaintea alegerilor parlamentare

    13 aprilie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Engleză
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Preoții plimbați de Șor la pelerinaje în Rusia, în prima linie a violențelor de la Dereneu. Majoritatea „enoriașilor” – protestatari nu erau din sat
    Moldova

    Preoții plimbați de Șor la pelerinaje în Rusia, în prima linie a violențelor de la Dereneu. Majoritatea „enoriașilor” – protestatari nu erau din sat

    18 februarie 2026
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Preoții care au fost plimbați de fugarul Ilan Șor la pelerinaje în Rusia s-au aflat în prima linie a violențelor de la Dereneu, conform unei investigații publicate de anticorupție.md. Majoritatea „enoriașilor” care au asistat la slujbele cu iz de propagandă și au venit să „apere” biserica, la fel, nu erau din sat.

    Jurnaliștii au mers pe 12 februarie în localitate. Slujba oficiată atunci la biserică era ascultată în mare parte de oameni care nu locuiesc în Dereneu, au venit „să apere credința” și nu au vrut să spune cine le-a organizat „excursia”. În preajma bisericii se aflau și mai multe microbuze care i-ar fi transportat pe enoriași.

    După ce a oficiat slujba, arhiepiscopul Petru a transmis mesaje anti-românești și împotriva autorităților statului.  Acesta a declarat că Mitropolia Basarabiei nu este „recunoscută de nimeni în lume” și că România a venit „să ne fure credința, ca Iuda”. El a mai acuzat preoții Mitropoliei Basarabiei de „colectarea informațiilor din Republica Moldova” și a amenințat oamenii că nu vor avea  „unde-și îngropa părinții”.

    „Ei arată document și spun că sunt din biserica română. Și așa îi amăgesc pe cei ce sunt din alte țări. Dacă tu, într-atât iubești țara României, de ce nu te duci acolo să construiești biserică și să arăți acolo că ești fiu al României. De ce ai venit aici? Noi suntem moldoveni. Așa oameni l-au răstignit pe Hristos care l-au trădat. Așa și acest Iuda trădează credința noastră. Ai început să purici toată informația, să știi cum să procedezi. Și astăzi, cum procedezi tu Iuda, ce om ești tu? Așa oameni o să-l răstignească în fiecare zi pe Mântuitorul Hristos”, a spus preotul în predică.

    În fruntea protestelor de la Dereneu, în afară de Arhiepiscopul Petru, s-a aflat Vadim Corostinschi, secretar al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, care, în 2024, în ajunul alegerilor prezidențile și a referendumului, a organizat pelerinaje în Federația Rusă pentru preoți din eparhia sa. Deși Corostinschi nu a afișat călătoriile sale, alți clerici au publicat imagini cu el, iar în 2024 slujitorul bisericii a apărut la o televiziune rusească, într-un reportaj care relata despre excursiiile fețelor bisericești de la Mitropolia Chișinăului și întregii Moldove la Moscova.

    Un alt preot care a participat la pelerinajele de la Moscova în 2024 și a fost implicat în acțiunile de la Dereneu este  preotul orașului Ungheni, Nicolae Prisăcaru. Anterior acesta a fost fotografiat cum bea bere în excursiile duhovnicești prin Rusia.

    Cunoscut pentru relațiile aproape frățești cu Patriarhul de la Moscova, Arhiepiscopul Petru afișează cu pietatate fotografii în care apare alături de patrioarhul Bisericii Ruse, Kiril. Întâmplător sau nu, imaginile clericului alături de patriarh apar  chiar pe siteul episcopiei de Ungheni și Nisporeni.

    Blogherii pro-ruși și canalele de televiziune asociate cu Ilan Șor au mediatizat intens subiectul, iar liderul socialist Igor Dodon a mers în raionul Călărași, când instanța decidea măsura preventivă pentru primarul din Dereneu, care este și membru al PSRM. El este acuzat de instigare la violențe.

    Investigația integrală poate fi citită AICI.

    #biserica #pelerinaj #preoți #sor Dereneu
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Scandal la Chișinău, după ce o scriitoare rusă a spus că Israelul are dreptul „să-i dizolve pe palestinieni în acid clorhidric”

    10 aprilie 2026

    Liderii separatiști își asumă banii pe care donatorii europeni i-au oferit pentru implementarea proiectelor în regiune

    10 aprilie 2026

    Raport: Moscova încearcă să divizeze moldovenii pe criterii de etnie și le sugerează că au nevoie de „protecția” rusească

    10 aprilie 2026

    Oficial: Numărul moldovenilor din Rusia scade dramatic

    9 aprilie 2026

    Cine este Peter Magyar, omul care ar putea prelua funcția de premier al Ungariei după Viktor Orban

    13 aprilie 2026

    Bunuri de peste 1 miliard de dolari vor fi confiscate de la doi deputați din regiunea Kuban a Rusiei. Aveau aproape 500 de imobile și 81 de firme

    13 aprilie 2026

    Premierul Bulgariei promite măsuri dure împotriva fraudelor electorale înaintea alegerilor parlamentare

    13 aprilie 2026

    Scandal la Chișinău, după ce o scriitoare rusă a spus că Israelul are dreptul „să-i dizolve pe palestinieni în acid clorhidric”

    10 aprilie 2026

    Liderii separatiști își asumă banii pe care donatorii europeni i-au oferit pentru implementarea proiectelor în regiune

    10 aprilie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.