Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Putin a fost prevenit nici să nu se gândească la așa ceva. Ultimatumul lui Xi pentru liderul rus

    10 iulie 2026

    Războiul din Iran: Trump oprește armistițiul, dar este de acord să revendice o solicitare a Teheranului

    10 iulie 2026

    Profilul lui Vasile Tofan, candidatul PAS pentru funcția de premier al Moldovei

    10 iulie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Engleză
    DISINFO.MD
    Prima pagină » ANALIZĂ // De ce nu reușesc liderii UE să-l convingă pe Viktor Orban să dea undă verde împrumutului de 90 miliarde de euro pentru Ucraina
    Analize

    ANALIZĂ // De ce nu reușesc liderii UE să-l convingă pe Viktor Orban să dea undă verde împrumutului de 90 miliarde de euro pentru Ucraina

    23 martie 2026
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Liderii Uniunii Europene nu au reușit să-l convingă pe premierul Ungariei, Viktor Orban, să renunțe la blocarea împrumutului de 90 miliarde de euro destinat Ucrainei, după aproximativ o oră și jumătate de discuții la Bruxelles, în cadrul Consiliului European.  „Adevărul” a discutat cu politologul Sergiu Mișcoiu și cu Gabriela Ciot, profesor în relații internaționale și drept european la Universitatea Babeș-Bolyai, despre calculul din spatele poziției Budapestei și despre limitele pe care arhitectura instituțională a UE le impune în astfel de situații.

    Pretextul invocat de Budapesta este disputa legată de conducta Drujba, prin care țițeiul rusesc ajunge în Ungaria și Slovacia tranzitând teritoriul ucrainean. Kievul susține că infrastructura a fost avariată de atacuri rusești, în timp ce Budapesta și Bratislava îl acuză că tergiversează reparațiile.

    „Până nu va fi petrol, nu vor fi nici bani”, a afirmat Orban înaintea reuniunii liderilor din statele membre UE, de la Bruxelles.

    Tensiunea este cu atât mai acută cu cât împrumutul fusese deja agreat între statele membre în decembrie. Președintele Consiliului European, Antonio Costa, a calificat blocajul drept o încălcare a înțelegerilor dintre parteneri, o situație rară, întrucât deciziile convenite la nivel de lideri ai UE sunt, în mod obișnuit, respectate de toți semnatarii.

    Între timp, Ucraina se apropie de o criză de lichidități. Guvernul de la Kiev alocă cea mai mare parte a veniturilor pentru apărare, iar în lipsa ajutorului extern ar putea fi nevoit să reducă finanțarea unor sectoare vitale sau să recurgă la tipărirea de bani, cu riscul unor perturbări economice severe.

    Dincolo de argumentele tehnice, analiștii văd în spatele blocajului un calcul electoral: Orbán se află în plin marș spre alegerile din aprilie, iar tema Ucrainei ocupă un loc central în discursul său de campanie. Tocmai de aceea, mulți lideri europeni preferă să evite o escaladare care ar putea interfera cu politica internă maghiară.

    Detalii, AICI

    #analiza #blocare #împrumut #lideri UE Ucraina Виктор Орбан
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Peskov: Cu cât ucrainenii vor lovi mai tare infrastructura Rusiei, „cu atât va trebui să ne extindem zona noastră de securitate”

    10 iulie 2026

    Primul arestat în cazul atentatului din Monaco. Un fost ofițer SBU, acuzat că a executat suspecta căutată de Interpol

    10 iulie 2026

    Vladimir Putin a luat decizia capitală privind războiul din Ucraina. „S-a încăpățânat”, afirmă sursele apropiate de Kremlin

    10 iulie 2026

    Moscova se îngrozește de ce „i-a șoptit păsărica” lui Donald Trump. Promisiunea făcută Ucrainei ar putea schimba cursul războiului

    8 iulie 2026

    Putin a fost prevenit nici să nu se gândească la așa ceva. Ultimatumul lui Xi pentru liderul rus

    10 iulie 2026

    Războiul din Iran: Trump oprește armistițiul, dar este de acord să revendice o solicitare a Teheranului

    10 iulie 2026

    Profilul lui Vasile Tofan, candidatul PAS pentru funcția de premier al Moldovei

    10 iulie 2026

    Nu e Igor Grosu! Candidatul „surpriză” pe care PAS vrea să îl desemneze premier al Moldovei

    10 iulie 2026

    Vot unanim al statelor membre: Moldova deschide un nou cluster de negocieri privind aderarea la UE

    10 iulie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.