Europa trebuie să se pregătească rapid pentru a compensa o posibilă retragere a echipamentelor și forțelor militare americane din regiune, a avertizat comisarul european pentru apărare, Andrius Kubilius, într-un discurs susținut la Bruxelles în fața reprezentanților industriei de apărare și ai instituțiilor europene.
„America va muta capacități, în special echipamente, către alte regiuni ale lumii. Și trebuie să fim pregătiți”, a declarat Kubilius, care a subliniat că această evoluție „s-ar putea întâmpla în curând”, noteazăAFP, potrivit Agerpres.
Oficialul european a amintit că Statele Unite au transmis în mod repetat, în special în perioada administrației Donald Trump, că aliații europeni vor trebui să își asume mai multe responsabilități pentru apărarea continentului. Potrivit acestuia, Washingtonul a confirmat săptămâna trecută, în cadrul unei reuniuni NATO a miniștrilor Apărării, că va realiza în următoarele șase luni o reevaluare a prezenței militare americane în Europa.
„Europa depinde astăzi foarte puternic de mijloace strategice (americane) precum realimentarea în zbor sau informațiile obținute din spațiu”, a avertizat Kubilius, adăugând că fără aceste capacități „noi vom fi mai slabi în apărarea noastră, mai slabi în descurajare”, ceea ce ar putea crea riscul ca Rusia să vină să „testeze” capacitățile de reacție europene.
În ceea ce privește costurile necesare pentru consolidarea apărării europene, comisarul a estimat că doar dezvoltarea acestor capabilități strategice ar putea ajunge la aproximativ 500 de miliarde de euro.
Detalii, AICI
