Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Unități speciale pentru soldați ruși cu boli grave pe frontul din Ucraina

    18 septembrie 2025

    Rusia: Duma de Stat a denunțat Convenția Europeană pentru prevenirea torturii

    18 septembrie 2025

    Guvernul danez investește în arme de precizie și sisteme de apărare aeriană pentru a contracara Rusia

    18 septembrie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Ministerul de Externe de la Chișinău, în apărarea CJI. Reputația CJI și a experților este bine cunoscut comunității de jurnaliști din țară și străinătate
    Moldova

    Ministerul de Externe de la Chișinău, în apărarea CJI. Reputația CJI și a experților este bine cunoscut comunității de jurnaliști din țară și străinătate

    10 decembrie 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Ministerul de Externe de la Chișinău a reacționat la declarațiile purtătorului de cuvânt al Ministerului de Externe de la Moscova despre studiul  de caz “Conținuturi cu elemente de propagandă în favoarea Rusiei, retransmise masiv de trei posturi TV din Republica Moldova” elaborat de Centrul pentru Jurnalism Independent Moldova.

    ”Reputația Centrului pentru Jurnalism Independent (CIJ) și al experților acestei organizații este bine cunoscut pe larg comunității de jurnaliști din țară și străinătate, CIJ promovând de peste 25 de ani respectarea dreptului la libertatea de exprimare, dreptului de acces la informație, instruirea în domeniul gândirii critice și sesizarea constantă a pericolului dezinformării”, se arată în declarația purtătorului de cuvânt al MAEIE, Daniel Vodă.

    Considerăm contraproductive referințele neprietenoase în adresa organizațiilor non-guvernamentale din domeniul media din Republica Moldova, în special în adresa celor care au promovat consecvent independența presei ca pilon de bază al unei democrații veritabile, au asigurat libertatea de gândire și exprimare și au contribuit la formarea unei societăți informate și responsabile față de viitorul propriu, a conchis Vodă.

    #CJI #zaharova MAEIE
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Polițiștii români au surprins 13 basarabeni pro-ruși în timp ce făceau propagandă pentru rusofilul Dodon, într-un hotel din Iași

    17 septembrie 2025

    Demnitar separatist în campanie electorală pentru „Alternativa” lui Ion Ceban

    16 septembrie 2025

    Garry Kasparov transmite un mesaj puternic cetățenilor Republicii Moldova înainte de alegeri: „Veți stabili calea pe care Moldova o va urma în viitor”

    15 septembrie 2025

    Incidentul „femeia cu cuțite din Parlament” – între manipulare mediatică și agendă geopolitică

    15 septembrie 2025

    Unități speciale pentru soldați ruși cu boli grave pe frontul din Ucraina

    18 septembrie 2025

    Rusia: Duma de Stat a denunțat Convenția Europeană pentru prevenirea torturii

    18 septembrie 2025

    Guvernul danez investește în arme de precizie și sisteme de apărare aeriană pentru a contracara Rusia

    18 septembrie 2025

    Yandex, Odnoklassniki și alte servicii rusești, pericol pentru datele cetățenilor moldoveni: informațiile pot fi preluate de FSB

    18 septembrie 2025

    Iulia Navalnaia susține că două laboratoare occidentale confirmă că „Alexei a fost otrăvit în închisoare”

    18 septembrie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.