Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Noul Donbas al Ucrainei. Cum se transformă Transcarpatia, regiunea de la granița cu România unde trăiesc și mulți etnici români, într-un centru industrial

    3 noiembrie 2025

    O nouă lovitură pentru finanțarea mașinăriei de război a lui Putin. Turcia refuză petrolul rusesc după sancțiunile impuse de Trump

    3 noiembrie 2025

    Taxe de 1,7 miliarde euro, plătite în Rusia de companiile germane. Fonduri suficiente pentru a cumpăra 10.000 de drone de atac

    3 noiembrie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Dodon a lăudat-o pe Maia Sandu pentru declarația privind nealinierea la sancțiunile contra Rusiei
    Moldova

    Dodon a lăudat-o pe Maia Sandu pentru declarația privind nealinierea la sancțiunile contra Rusiei

    2 aprilie 2022
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Președintele de onoare al Partidului Socialiștilor (PSRM) Igor Dodon a lăudat declarația șefei statului Maia Sandu, cu privire la poziția R. Moldova față de sancțiunile adoptate de unele țări față de Rusia, din cauza invaziei Ucrainei. În plus, Dodon le-a sugerat autorităților de la Chișinău să adopte o serie de măsuri, care să apropie Moldova de Rusia. Printre acestea se numără inclusiv obligarea presei din Moldova să înceteze ceea ce socialistul numește „reflectarea unilaterală a evenimentelor din Ucraina”.

    „Salut poziția președintelui Moldovei Maia Sandu privind nealinierea la sancțiunile împotriva Rusiei și păstrarea neutralității. Acest lucru ne va permite să evităm includerea de către Fed. Rusă a țării noastre în lista țărilor neprietene și să evităm contramăsurile economice dure. Pentru întărirea acestor declarații demne de laudă, îndemn conducerea Moldovei să mai întreprindă câțiva pași concreți”, a menționat Igor Dodon pe 2 aprilie.

    Ex-președintele țării a indicat trei pași.

    „1. Să adopte legea propusă de opoziția parlamentară despre neutralitatea permanentă. Argumentul că statutul de neutralitate este prevăzut de Constituție nu este convingător, întrucât în anul 2017, Curtea Constituțională a adoptat o decizie care de facto anulează statutul de neutralitate. (…) 2. De urgență să înceapă negocierile cu partea rusă pe domeniul economic, social, umanitar – de la comerț, crearea unor coridoare noi de logistică și transport, colaborare interbancară, până la noi prețuri la energie electrică pentru Moldova. 3. Prin intermediul organului de reglementare media, să oblige presa moldovenească, inclusiv cea de stat, să înceteze reflectarea unilaterală a evenimentelor din Ucraina”, a mai menționat socialistul.

    Dodon a subliniat că Moldova trebuie să rămâne neutră pe plan militar, politic și economic.

    „Sper că autoritățile moldovenești vor reuși să reziste presiunii în creștere din partea partenerilor din vest și vor acționa reieșind din interesele naționale ale țării noastre, așa cum își dorește majoritatea cetățenilor și agenților economici”, a declarat Dodon.

    Amintim că, într-un interviu publicat pe 1 aprilie, președinta țării Maia Sandu a declarat că Republica Moldova nu se poate alinia sancțiunilor aplicate de unele țări Rusiei, din cauza războiului declanșat în Ucraina, întrucât acest lucru ar însemna să rămână fără energie electrică și gaz.

    Precizăm că, în 2021, după ce a renunțat la mandatul de deputat, ex-președintele țării Igor Dodon a devenit președintele AO „Uniunea de afaceri moldo-rusă”.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Nicușor Dan nu crede în scenariul unui atac al Rusiei în Republica Moldova: “Atât timp cât Ucraina rezistă, acest pericol nu există”

    14 octombrie 2025

    Kremlinul amenință Republica Moldova după scenariul ucrainean: „Nu va avea parte de nimic bun”

    13 octombrie 2025

    FSB investighează deturnarea fondurilor destinate influențării alegerilor din Republica Moldova

    9 octombrie 2025

    Consilier al administrației ruse din Harkov a instruit moldoveni în Serbia pentru destabilizări

    9 octombrie 2025

    Noul Donbas al Ucrainei. Cum se transformă Transcarpatia, regiunea de la granița cu România unde trăiesc și mulți etnici români, într-un centru industrial

    3 noiembrie 2025

    O nouă lovitură pentru finanțarea mașinăriei de război a lui Putin. Turcia refuză petrolul rusesc după sancțiunile impuse de Trump

    3 noiembrie 2025

    Taxe de 1,7 miliarde euro, plătite în Rusia de companiile germane. Fonduri suficiente pentru a cumpăra 10.000 de drone de atac

    3 noiembrie 2025

    Bulgaria vrea să obțină excepții de la sancțiunile impuse de Trump. Închiderea rafinăriei Lukoil ar provoca o criză de combustibil

    3 noiembrie 2025

    Vizita secretă a șefului CIA la Bruxelles. Ce le-a transmis John Ratcliffe europenilor

    3 noiembrie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.