Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Zelenski vrea ca Rusia să facă un prim pas înainte de o întâlnire cu Putin: „Priorităţile sunt absolut clare”

    8 august 2025

    Ucraina pune sub acuzare în lipsă un oficial rus pentru tortura și moartea jurnalistei Viktoria Roșcina

    8 august 2025

    India nu cedează în fața tarifelor lui Trump și îl așteaptă pe Putin: „Suntem emoţionaţi să aflăm de vizita Excelenţei Sale”

    8 august 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Alexandru Dodon, fratele fostului președinte al Republicii Moldova, reținut pe aeroportul din Chişinău pentru complicitate la îmbogățire ilicită. Reacția lui Igor Dodon
    Moldova

    Alexandru Dodon, fratele fostului președinte al Republicii Moldova, reținut pe aeroportul din Chişinău pentru complicitate la îmbogățire ilicită. Reacția lui Igor Dodon

    6 februarie 2025
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Alexandru Dodon, fratele lui Igor Dodon, fostul președinte al Republicii Moldova, a fost reținut miercuri, 5 februarie, pentru 72 de ore, pe aeroportul din Chişinău.

    Informaţia a fost confirmată de procurorul-adjunct de la Procuratura Anticorupţie, Vasile Plevan, scrie NewsMaker. Tot procurorul a explicat că fratele fostului președinte prorus este acuzat de complicitate la îmbogățire ilicită. Alexandru nu s-a prezentat pentru a-i fi aduse la cunoștință învinuirile, de aceea instanța a decis să emită o ordonanță de întreținere.

    De asemenea, Ziarul de Gardă a scris că în perioada în care Igor Dodon era preşedintele R. Moldova, Alexandru Dodon a făcut primul pas spre lansarea sa oficială în afaceri în Republica Moldova, după ce anterior el avusese în afaceri în Rusia, unde era cofondator a două companii, împreună cu Igor Ceaika, fiul fostului procuror general al Rusiei.

    Fratele fostului președinte a lansat în 2019 compania „Agrofactory” SRL, cu activități declarate în agricultură. Compania era înregistrată în raionul Călărași.

    Firma a preluat zeci de terenuri agricole din satul Sadova din raion, unul dintre ele aparținând mamei acestuia, Galina Dodon.

    În 2021, firma a preluat compania „Baza de Odihnă Sadovo” SRL, cea care deţine baza de agrement din satul Sadova, despre care Igor Dodon spunea anterior, în mai multe ocazii, că aparţine „unui investitor din Rusia”.

    În tranzacţia cu terenul de 11 hectare al bazei de odihnă a fost implicat şi un offshore britanic, „Chester Business” LP.

    Fostul președinte al Republicii Moldova, Igor Dodon, a venit cu o reacție pe pagina sa de facebook. Potrivit lui, reținerea fratelui său nu poate fi subiect de speculații politice si de bârfe oportuniste.

    „Este evident, orice s-ar spune, că are loc continuarea represaliilor organizate de puterea PAS. Ei continuă presiunea asupra mea. (…)  Pentru informație: fratele nu are alte acuzații decât cele legate de dosarul meu politic. Cu mult timp înainte, el a preîntâmpinat procuratura că revine astăzi în țară, indicând ruta, data și ora. Era dispus să accepte o citație la Procuratură. Dar cineva de sus a hotărât să aplice teroarea și nu legea. Zeci și sute de persoane implicate în fapte penale documentate intră în țară și se plimbă la libertate, aici însă miza e alta – să se exercite presiuni politice asupra mea”, a afirmat Igor Dodon.

    #aeroport #Alexandru Dodon #frate #îmbogățire ilicită #reținere Igor Dodon
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Stoianoglo sare în apărarea Evgheniei Guțul. Juriști: În fața legii toți suntem egali. Empatia față de copii nu exclude aplicarea sa

    7 august 2025

    IPN: Portofelul cripto al Kremlinului pe nume Ilan Șor

    7 august 2025

    Tudor Ioniță // Putem să batem Rusia: R. Moldova, vârful de lance al rezistenței europene

    6 august 2025

    Moldovagaz, al cărei acționar majoritar este Gazprom, a rămas fără licența de furnizare a gazelor în Republica Moldova

    4 august 2025

    Zelenski vrea ca Rusia să facă un prim pas înainte de o întâlnire cu Putin: „Priorităţile sunt absolut clare”

    8 august 2025

    Ucraina pune sub acuzare în lipsă un oficial rus pentru tortura și moartea jurnalistei Viktoria Roșcina

    8 august 2025

    India nu cedează în fața tarifelor lui Trump și îl așteaptă pe Putin: „Suntem emoţionaţi să aflăm de vizita Excelenţei Sale”

    8 august 2025

    Vladimir Putin a anunțat posibila locație pentru summitul cu Donald Trump. Ce spune despre o întâlnire cu Volodimir Zelenski

    8 august 2025

    Tensiuni în Kazahstan după ce un cleric propune înființarea unei noi Biserici Ortodoxe, independentă de cea a Rusiei

    8 august 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.