Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Moldovenii, sunați de „ofițeri SIS” și amenințați cu dosare. Li se cer bani, ca să fie rezolvată problema

    17 aprilie 2026

    După reuniunea Chiveri – Ignatiev, Ozerov s-a dus la Tiraspol ca să facă declarații de dragoste transnistrenilor

    17 aprilie 2026

    Delir sau agonie? Hegseth în compară pe Trump cu Iisus. Despre jurnaliști: Adversarii evrei complotează cum să-l distrugă

    17 aprilie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » IPN: De la identitate, la agricultură: miturile anti-UE care revin înainte de alegeri
    Analize

    IPN: De la identitate, la agricultură: miturile anti-UE care revin înainte de alegeri

    6 mai 2025
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Propaganda rusă reciclează aceleași mituri anti-UE în toate țările europene. În Republica Moldova, ca și în alte state, informațiile false sunt generate din aceleași surse și distribuite de rețele locale de actori, a menționat pentru IPN, Alexandru Zgardan, de la Centrul analitic independent Expert-Grup. Potrivit specialistului, un exemplu elocvent este România, care se confruntă momentan cu aceleași mesaje de dezinformare. Același tipar se va repeta și în Moldova, odată cu apropierea alegerilor parlamentare.

    Cele mai eficiente mesaje de dezinformare sunt cele cu impact emoțional, bazate pe frică. Printre cele mai frecvente narative false se numără cel că „Moldova își va pierde identitatea națională în UE” – o afirmație contrazisă de politicile UE care protejează și susțin culturile naționale și minoritare. De exemplu, toate actele juridice ale UE sunt traduse în cele 24 de limbi oficiale, inclusiv cele vorbite de populații mici, precum malteza sau estona, menționează Alexandru Zgardan.

    Un alt exemplu este că „Moldova își pierde suveranitatea prin aderarea la UE”. Expertul menționează că semnarea oricărui tratat internațional presupune o formă de limitare a suveranității, dar acest lucru este valabil și în cazul altor structuri. Totuși, doar UE garantează respectarea angajamentelor internaționale.

    „UE impune promovarea relațiilor homosexuale și schimbarea de gen la copii” – un alt mit frecvent folosit în societățile conservatoare. În realitate, fiecare stat membru al UE decide propriile politici sociale și de familie, subliniază Alexandru Zgardan.

    Legat de mitul că „agricultura moldovenească va fi distrusă în UE din cauza concurenței”, expertul susține că aderarea la UE, dimpotrivă, deschide accesul la o piață mai mare și la subvenții considerabile. Moldova exportă deja produse agricole în UE la niveluri record, iar exemplele României arată beneficiile sprijinului european pentru agricultură.

    O altă afirmație, care potrivit expertului nu are temei, este că „toți moldovenii vor pleca din țară și vor veni imigranți în loc”. Dimpotrivă, integrarea în UE ar facilita revenirea moldovenilor din străinătate. În ceea ce privește migranții străini, aceștia tind să aleagă statele dezvoltate, nu cele aflate în tranziție, menționează Alexandru Zgardan.

    „UE este în criză și în curând va dispărea” este un alt mit alimentat de creșterea partidelor populiste de extremă dreaptă, eurosceptice, multe dintre ele cu legături suspectate cu regimul de la Kremlin. Acest mit nu are vreun fundament deoarece chiar și aceste partide eurosceptice nu doresc părăsirea UE, după experiența Brexit, care a dus la pierderi colosale pentru economia britanică.

    Alexandru Zgardan precizează că toate aceste mesaje sunt parte dintr-un efort sistematic și bine coordonat, adaptat la realitățile fiecărei țări, dar cu o structură comună. Consumatorii trebuie încurajați să gândească critic și să acceseze informații din surse verifice.

    Sursa: Agenția de presă IPN

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Cine sunt cei cinci politicieni europeni care ar putea călca pe urmele lui Viktor Orbán într-o politică ostilă față de UE

    16 aprilie 2026

    Trump este mai periculos decât Putin, cred spaniolii. Jumătate dintre ei vorbesc de Al Treilea Război Mondial

    7 aprilie 2026

    ANALIZĂ // „Avem o situație de tipul „cei patru călăreți ai apocalipsei”. Conflictele din Ucraina și Iran, părinții unui posibil nou război mondial

    3 aprilie 2026

    ANALIZĂ // „Timpul trece, interesele se schimbă”. Simpla amenințare a lui Donald Trump cu ieșirea SUA din NATO aduce deja avantaje Rusiei

    3 aprilie 2026

    Moldovenii, sunați de „ofițeri SIS” și amenințați cu dosare. Li se cer bani, ca să fie rezolvată problema

    17 aprilie 2026

    După reuniunea Chiveri – Ignatiev, Ozerov s-a dus la Tiraspol ca să facă declarații de dragoste transnistrenilor

    17 aprilie 2026

    Delir sau agonie? Hegseth în compară pe Trump cu Iisus. Despre jurnaliști: Adversarii evrei complotează cum să-l distrugă

    17 aprilie 2026

    Imagini din satelit arată că Iranul își deblochează rachetele din bazele subterane, profitând de armistițiu

    17 aprilie 2026

    „Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE

    17 aprilie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.