Partidul de extremă-dreapta Alternativa pentru Germania (AfD) a cerut înţelegere pentru poziţia Moscovei, într-un context în care liderii europeni încearcă să crească presiunea asupra Kremlinului pentru a accepta încetarea războiului din Ucraina, relatează marţi agenţia dpa.
Nu pot avea loc negocieri de pace rezonabile „dacă nu sunt în cele din urmă luate în considerare interesele de securitate ale Rusiei”, a afirmat co-lidera AfD, Alice Weidel, înaintea unei reuniuni a grupului său parlamentar la Berlin. Weidel a susţinut că interesele de securitate ale Rusiei se află în joc de ani de zile în regiune şi tot acestea constituie acum miza pentru preşedintele rus Vladimir Putin şi preşedintele american Donald Trump, notează dpa, citată de Agerpres.
Ea a menţionat că AfD subliniază încă de la începutul invaziei pe scară largă a Rusiei din Ucrainei că „interesele de securitate ale Rusiei trebuie luate, în sfârşit, în considerare”, reluând astfel unul dintre argumentele folosite de Rusia pentru a justifica războiul.
AfD, cunoscut pentru poziţia sa anti-imigranţi, a devenit cel mai mare partid de opoziţie din Germania în urma alegerilor legislative anticipate din februarie. Formaţiunea a solicitat în repetate rânduri reluarea importurilor de gaze ruseşti, care au fost oprite ca urmare a războiului. O amplă manifestație a avut loc în Germania săptămâna trecută, în cadrul căreia oamenii au cerut interzicerea formațiunii de extrmă dreaptă AfD.