Frederick Kempe, președintele think tankului american Atlantic Council, crede că summitul de la Haga va intra în istorie ca unul dintre cele mai importante ale Alianţei. De asemenea, e de părere că loviturile SUA în Iran nu vor duce la un război nesfârşit în Orientul Mijlociu. În ceea ce îl priveşte pe Vladimir Putin, fostul jurnalist american spune că acesta nu negociază serios şi îşi doreşte în continuare o victorie în Ucraina. Kempe se află în România pentru a-şi lansa noua carte şi, luni, SNSPA i-a acordat înalta distincţie de Doctor Honoris Causa. Frederick Kempe a activat peste 25 de ani ca jurnalist și editor la publicația Wall Street Journal.
Ana-Maria Roman, jurnalist Antena 3 CNN: Domnule Kemp, ați participat la summitul de la Haga, unde aliații au ajuns la un acord istoric privind alocarea a 5% din cheltuielile pentru apărare. La final, președintele Trump părea mulțumit și a numit chiar liderii NATO un grup de oameni simpatici. Aș dori să vă întreb dacă credeți că liderii europeni și-au rezolvat tensiunile cu președintele Trump?
„Summitul de la Haga va intra în istorie”
Frederick Kempe, preşedinte Atlantic Council: Președintele Trump este un președinte neobișnuit în istoria noastră. El insistă ca Europa să poarte o povară în domeniul apărării, lucru pe care mulți lideri americani l-au susținut înaintea lui. Dar are un mod de a-și transmite mesajul. Cred că summitul de la Haga a avut două rezultate excelente.
Ana-Maria Roman, jurnalist Antena 3 CNN: În ceea ce privește Articolul 5 și declarațiile președintelui Trump înainte de a pleca în Europa, acesta a spus că are propriile explicații pentru Articolul 5. Au existat îngrijorări în spatele ușilor închise înainte de summit cu privire la modul în care va reacționa în timpul evenimentului?
Frederick Kempe, preşedinte Atlantic Council: Au existat îngrijorări în spatele ușilor închise, dar lucrul interesant este că președintele Trump nu a spus niciodată în acest mandat că pune la îndoială Articolul 5. Așadar, cred că multe dintre îngrijorări au fost exagerate. Acestea fiind spuse, nu era clar dacă vom obține un angajament atât de ferm. Ce mi-ar fi plăcut să văd mai mult este un angajament mai ferm față de Ucraina. A existat, dar ar fi putut fi mai puternic și o recunoaștere mai fermă a amenințării rusești și a continuării acesteia. Era menționată și în declarație, dar ar fi putut fi mai puternică, pentru că eu cred că asta este cheia: vom putea asigura că Ucraina rămâne liberă, suverană și independentă? Aceasta este cu adevărat provocarea vremurilor noastre.
Ana-Maria Roman, jurnalist Antena 3 CNN: De ce credeți că administrația Trump a insistat să limiteze referirile la Ucraina în declarația finală și, de asemenea, să limiteze referirile la Rusia?
Frederick Kempe, preşedinte Atlantic Council: Păi, cred că președintele Trump dorește sincer să pună capăt războaielor. Așa este el. Este o persoană care detestă războiul din Afganistan, războiul din Irak. El consideră că alți președinți au trimis americani la moarte într-o situație în care ei înșiși nu erau suficient de angajați politic, că nu era un război just. El nu vrea să se implice în astfel de lucruri în timpul mandatului său.
Vezi interviul integral AICI