Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    De ce mai ajung produsele rusești în Republica Moldova? Explicația ministrului Osmochescu

    5 mai 2026

    La Viena, ca la Chișinău? O pădure de antene, descoperită pe ambasada rusă. Mai mulți diplomați sunt bănuiți de spionaj și expulzați

    5 mai 2026

    NOTAM pentru aviatori! Zborurile prin Dubai, restricționate din nou, după ce s-a anunțat că spațiul aerian este liber

    5 mai 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Engleză
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Americanii de rând vor simți taxele lui Trump în toate magazinele. Analiza jurnalistului CNN Richard Quest
    Analize

    Americanii de rând vor simți taxele lui Trump în toate magazinele. Analiza jurnalistului CNN Richard Quest

    9 aprilie 2025
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Nimeni nu poate scăpa de efectele taxelor vamale anunțate de Donald Trump, cu atât mai puțin americanii de rând. Vor urma scumpiri în lanț la toate produsele pe care le folosesc în viața de zi cu zi pentru că ei vor fi cei care vor deconta costul suplimentar plătit de importatori. Celebrul jurnalist CNN Richard Quest a intrat într-un magazin din New York și a demonstrat, luând câteva produse la întâmplare de pe rafturi, cât de dependentă este SUA de importuri și câți bani în plus vor scoate din buzunari americanii de fiecare dată când vor merge la cumpărături. 

    „Este ușor să ne gândim la tarife pentru lucrurile mari, automobilele, mașinile de spălat vase și altele asemenea. Dar adevărul este că cei mai mulți dintre noi vom simți tarifele în locuri ca acesta, Heavenly Deli, unde vă cumpărați mâncarea și băutura în fiecare zi. Doar priviți. Tarife, tarife, tarife! O sticlă de San Peregrino. Provine din Italia, din cadrul UE. Știu că aici costă cam cinci dolari. La care se adaugă tariful de 20% pentru UE. Deci vorbim de aproximativ un dolar sau cam așa ceva.

    Cine va plăti dolarul? Importatorul îl pasează distribuitorului, angrosistului, doamnei de la casierie, care mi-l pasează mie. Apoi începi să te uiți la alte lucruri.

    Dulciuri din Australia. Acum, sunt alegeri în Australia, în acest moment. Anthony Albanese se confruntă cu publicul. Cum o să explice cum aceste dulciuri de 7,99 dolari sunt brusc cu 10% mai scumpe? Ce efect va avea asupra vânzărilor?

    Trebuie să cumperi un încărcător nou. Nu poți avea niciodată suficiente încărcătoare. Bineînțeles că Heavenly Deli are și încărcătoare. Încărcătorul și cablul ajung la aproximativ 20 de dolari, dar acestea provin din China. Și există un tarif de 34% pentru China, 34% din 20 de dolari. Faceți singuri calculele. Dintr-o dată acest produs devine mai scump.

    Și apoi ai lucrurile mai mici, ramen cu aromă de pui din Malaezia, 2,99%. Este descris ca o nebunie picantă. Ce zici de câtă nebunie o să fie când se aplică tariful de 24% și prețul de 2,99 dolari crește. Oricum ai privi lucrurile toate se vor scumpi și este doar o chestiune de cine va suporta costurile”, a explicat jurnalistul CNN Richard Quest.

    Analiza jurnalistului CNN a fost făcută înainte ca Donald Trump să anunțe că de la 34% tarife pentru China, acestea vor crește la 104%.

    #americani #efecte #magazine #taxe #trump
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Ce alimentează tensiunile dintre SUA și China înaintea întâlnirii Trump – Xi Jinping

    1 mai 2026

    Îngrijorare în UE față de convorbirile Trump-Putin. „O mulțime de întrebări fără răspuns”

    1 mai 2026

    Trump va fi informat cu privire la opțiuni militare pentru deblocarea Strâmtorii Ormuz. SUA ar putea folosi o armă hipersonică experimentală

    1 mai 2026

    The Atlantic: Trump se consideră „cel mai puternic om din toate timpurile” și se compară cu Iulius Caesar

    1 mai 2026

    De ce mai ajung produsele rusești în Republica Moldova? Explicația ministrului Osmochescu

    5 mai 2026

    La Viena, ca la Chișinău? O pădure de antene, descoperită pe ambasada rusă. Mai mulți diplomați sunt bănuiți de spionaj și expulzați

    5 mai 2026

    NOTAM pentru aviatori! Zborurile prin Dubai, restricționate din nou, după ce s-a anunțat că spațiul aerian este liber

    5 mai 2026

    România nu are Guvern. Moțiunea contra lui Bolojan – aprobată. Cum va afecta Republica Moldova?

    5 mai 2026

    Separatiștii de la Tiraspol nu se mai tem de legea separatismului? Pretinsul ministru al economiei Obolonic a venit marți la Chișinău

    5 mai 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.