Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    ANALIZĂ // China și Rusia, front comun pentru demoralizarea Europei

    8 octombrie 2025

    Sosiile, „valiza neagră”, amantele și elixirul tinereții. Principalele povești întreținute de Vladimir Putin

    8 octombrie 2025

    Cum află Rusia în timp real coordonatele antiaerianei ucrainene

    8 octombrie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Antreprenorii din Moldova vor să realizeze acasă, tot ce caută în UE
    Moldova

    Antreprenorii din Moldova vor să realizeze acasă, tot ce caută în UE

    7 septembrie 2024
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Îmi doresc ca toate lucrurile pentru care mergem în Uniunea Europeană să le putem realiza și acasă, în Republica Moldova. O spune Victor Nistorică, administratorul Brutăriei Bardar din raionul Ialoveni, o afacere de succes în țara noastră a căror produse pot fi găsite pe rafturile a peste 150 de magazine din România. Compania urmează să exporte plăcinte proaspete, prăjituri, torturi, cozonaci în Germania, Irlanda și chiar Israel, transmite IPN.

    Afacerea a luat naștere în 2000, în localitatea cu același nume – Bardar, aflată la 15 kilometri de Chișinău. Victor Nistorică recunoaște că a fost în UE și i-a plăcut mult.

    „În UE m-a impresionat civilizația, cât de ușor se circulă, cât de ușor se comunică, cât de accesibile sunt produsele și serviciile, și cât de bine este organizată infrastructura. Oamenii se simt liberi, pot călători oriunde și lucra fără discriminare”, afirmă administratorul companiei.

    Într-un scurt interviu video, realizat în contextul unei campanii de informare și educație electorală privind integrarea europeană a Moldovei, Nistorică a vorbit inclusiv despre așteptările sale de la Uniunea Europeană.

    „Vrem să ducem produsele noastre tradiționale în UE, se găsesc mai greu acolo, unde conaționalii noștri au nevoie de ele. Îmi doresc un standard de viață mai înalt, securitate și servicii medicale la nivel european, pentru ca lucrurile pe care le facem acum în UE să le putem realiza acasă”, mai adaugă antreprenorul

    În viitor, antreprenorul vrea să vadă Moldova o țară sigură și primitoare „cu o natură frumoasă și o cultură bine păstrată.

    „Trebuie să valorificăm aceste oportunități și să primim turiștii cu brațele deschise”, a conchis Nistorică.

    #business #referendum Молдова
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    În regiunea transnistreană a fost oprită apa caldă, iar la stațiile PECO nu se mai vinde gaz

    3 octombrie 2025

    Liderii europeni se întâlnesc la Copenhaga pentru discuții despre Ucraina și securitatea pe continent

    2 octombrie 2025

    Imagini publicate de un canal anonim de Telegram: Ceban și urmele Kremlinului

    27 septembrie 2025

    Blocul „Victorie” și umbrele lui Șor: corupție, populism și agenda Kremlinului

    25 septembrie 2025

    ANALIZĂ // China și Rusia, front comun pentru demoralizarea Europei

    8 octombrie 2025

    Sosiile, „valiza neagră”, amantele și elixirul tinereții. Principalele povești întreținute de Vladimir Putin

    8 octombrie 2025

    Cum află Rusia în timp real coordonatele antiaerianei ucrainene

    8 octombrie 2025

    UE vrea să oprească spionii ruși la graniță. Eficiența, pusă sub semnul întrebării: „Dronele și războiului hibrid nu au nevoie de vize”

    8 octombrie 2025

    De ce prăbușirea lui Macron slăbește Europa

    8 octombrie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.