Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Zelenski vrea ca Rusia să facă un prim pas înainte de o întâlnire cu Putin: „Priorităţile sunt absolut clare”

    8 august 2025

    Ucraina pune sub acuzare în lipsă un oficial rus pentru tortura și moartea jurnalistei Viktoria Roșcina

    8 august 2025

    India nu cedează în fața tarifelor lui Trump și îl așteaptă pe Putin: „Suntem emoţionaţi să aflăm de vizita Excelenţei Sale”

    8 august 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Au decis! Referendumul poate fi organizat în aceeași zi cu alte alegeri
    Moldova

    Au decis! Referendumul poate fi organizat în aceeași zi cu alte alegeri

    28 decembrie 2023
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Referendumul republican va putea fi organizat în ziua desfășurării alegerilor parlamentare, prezidențiale și locale. Parlamentul a votat un amendament la proiectul de lege care vizează îmbunătățirea procesului electoral.

    Inițiativa își propune îmbunătățirea procesului electoral, precum și asigurarea transparenței și echității în desfășurarea alegerilor, conform serviciului de presă al Parlamentului. Propunerea privind modificarea Codului Electoral a parvenit de la fracțiunea PAS, care invocă „înlăturarea unor carențe legislative, inclusiv de ordin tehnic, sesizate după desfășurarea scrutinului local din toamna acestui an”.

    Conform autorilor, modificările propuse vor contribui la perfecționarea procedurilor electorale și eludarea interpretărilor de ordin normativ de către subiecții implicați în procesul electoral.

    „Autorii propun ajustarea noțiunilor din Codul electoral care se referă la agitația electorală și din Registrul funcționarilor electorali. Mai sunt propuse măsuri pentru transparentizarea informației privind finanțarea campaniei electorale și a activității partidelor politice. Totodată, în privința aplicabilității prevederilor Codului electoral privind perioada de desfășurare a alegerilor prezidențiale, autorii menționează că este necesară efectuarea unei distincții sub aspectul criteriilor care determină organizarea acestora”, notează responsabilii din cadrul Parlamentului.

    Proiectul de lege care vizează modificări la Codul electoral și Legea privind partidele politice a fost aprobat, în a doua lectură, de către 58 de deputați.

    La 3 ani ani de mandat, Maia Sandu a solicitat organizarea unui referendum republican privind aderarea la UE, concomitent cu alegerile prezidențiale. Responsabilii din cadrul CEC menționau apoi că legal nu este posibilă organizarea concomitentă a celor două evenimente electorale, iar deputata PAS Veronica Roșca a depus amendamentul prin care să fie modificate prevederile.

    #alegeri #parlament #referendum Uniunea Europeana
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Stoianoglo sare în apărarea Evgheniei Guțul. Juriști: În fața legii toți suntem egali. Empatia față de copii nu exclude aplicarea sa

    7 august 2025

    IPN: Portofelul cripto al Kremlinului pe nume Ilan Șor

    7 august 2025

    Tudor Ioniță // Putem să batem Rusia: R. Moldova, vârful de lance al rezistenței europene

    6 august 2025

    Moldovagaz, al cărei acționar majoritar este Gazprom, a rămas fără licența de furnizare a gazelor în Republica Moldova

    4 august 2025

    Zelenski vrea ca Rusia să facă un prim pas înainte de o întâlnire cu Putin: „Priorităţile sunt absolut clare”

    8 august 2025

    Ucraina pune sub acuzare în lipsă un oficial rus pentru tortura și moartea jurnalistei Viktoria Roșcina

    8 august 2025

    India nu cedează în fața tarifelor lui Trump și îl așteaptă pe Putin: „Suntem emoţionaţi să aflăm de vizita Excelenţei Sale”

    8 august 2025

    Vladimir Putin a anunțat posibila locație pentru summitul cu Donald Trump. Ce spune despre o întâlnire cu Volodimir Zelenski

    8 august 2025

    Tensiuni în Kazahstan după ce un cleric propune înființarea unei noi Biserici Ortodoxe, independentă de cea a Rusiei

    8 august 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.