Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Tiraspolul se confruntă cu probleme financiare

    6 iunie 2025

    IPN: Transnistria intră într-o nouă criză. Deficit de gaz lichefiat la toate benzinăriile

    6 iunie 2025

    Rușii riscă până la 5 ani de închisoare pentru susținerea examenului de engleză IELTS

    6 iunie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MDDISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MDDISINFO.MD
    Prima pagină » Cadoul de adio al Administrației Biden pentru Ucraina: șase miliarde de dolari, înainte să vină Trump la Casa Albă
    Externe

    Cadoul de adio al Administrației Biden pentru Ucraina: șase miliarde de dolari, înainte să vină Trump la Casa Albă

    12 noiembrie 2024
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Casa Albă va cheltui suma de șase miliarde de dolari rămași din finanțarea pentru Ucraina înainte de inaugurarea prezidențială a lui Donald Trump, în ianuarie.

    Confirmarea a venit de la consilierul pentru Securitate Națională, Jake Sullivan, cu câteva zile înainte ca președintele ales, Donald Trump, să se întâlnească la Casa Albă cu liderul în funcție, Joe Biden, relatează Antena 3 CNN.

    Sullivan a spus că este de așteptat ca Biden să treacă în revistă principalele probleme de politică externă atunci când se va întâlni cu Trump, miercuri, în Biroul Oval.

    „Președintele Biden va avea ocazia să îi explice președintelui (ales) Trump cum vede lucrurile și care este situația în prezent și să discute cu președintele Trump despre modul în care acesta din urmă se gândește să abordeze aceste probleme atunci când va prelua funcția”, a declarat Sullivan.

    Consilierul de la Casa Albă a adăugat că un obiectiv principal al administrației Biden în ultimele săptămâni de mandat va fi „să pună Ucraina în cea mai puternică poziție posibilă pe câmpul de luptă, astfel încât, în cele din urmă, să fie în cea mai puternică poziție posibilă la masa negocierilor”.

    Președintele rus Vladimir Putin a cerut Ucrainei să cedeze o mare parte din teritoriul național, ca o condiție prealabilă pentru negocierile de pace, în timp ce Kievul a refuzat categoric să facă acest lucru, amintește presa internațională.

    500 de interceptoare de rachete pentru Ucraina, înainte să ajungă Trump la Casa Albă

    The Wall Street Journal a relatat că Pentagonul accelerează livrarea către Ucraina a peste 500 de interceptoare de rachete înainte de sfârșitul mandatului lui Joe Biden la Casa Albă.

    Este de așteptat ca politica noului președinte în ceea ce privește războiul din Ucraina să fie total diferită de a Administrației Biden.

    Senatorul republican Bill Hagerty, despre care s-a vehiculat că ar fi un posibil candidat funcția de secretar de stat, confirmă că e greu de crezut că administrația Trump va continua să finanțeze apărarea Kievului în fața Rusiei.

    Detalii, AICI

    #Casa Albă #sua #suport financiar #trump Ucraina
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Papa Leon și Putin au avut prima conversație. Liderul rus s-a plâns pe Zelenski, iar suveranul pontif a cerut pace

    6 iunie 2025

    Kievul anunță când va fi operațional fondul SUA pentru exploatarea minereurilor ucrainene

    6 iunie 2025

    Ucrainenii au folosit AI ca să lovească cu drone bombardierele lui Putin. Momentul în care distrug „Lebăda Albă”

    5 iunie 2025

    Zelenski i-a propus lui Putin un armistițiu generalizat până la organizarea unei întâlniri directe cu acesta. Kremlinul a repins oferta

    5 iunie 2025

    Tiraspolul se confruntă cu probleme financiare

    6 iunie 2025

    IPN: Transnistria intră într-o nouă criză. Deficit de gaz lichefiat la toate benzinăriile

    6 iunie 2025

    Rușii riscă până la 5 ani de închisoare pentru susținerea examenului de engleză IELTS

    6 iunie 2025

    Papa Leon și Putin au avut prima conversație. Liderul rus s-a plâns pe Zelenski, iar suveranul pontif a cerut pace

    6 iunie 2025

    Kievul anunță când va fi operațional fondul SUA pentru exploatarea minereurilor ucrainene

    6 iunie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.