Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Kremlinul transformă propriii susținători în spioni occidentali! Un politolog pro-Putin, amendat și numit „agent străin” după un interviu pentru Washington Post

    25 februarie 2026

    Noi runde de discuții între SUA, Ucraina și Rusia. Kievul vrea 800 de miliarde de dolari pentru reconstrucția țării

    25 februarie 2026

    Un tribunal din Rusia amendează Telegram cu aproximativ 91.000 de dolari pentru promovarea LGBT

    25 februarie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Concert de „Mărțișor” de Ia lan Șor la Moscova. A fost prezent pe scenă
    Moldova

    Concert de „Mărțișor” de Ia lan Șor la Moscova. A fost prezent pe scenă

    26 martie 2024
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Aproximativ 1000 de persoane s-au adunat vineri la un concert organizat de Ilan Șor pentru diaspora moldovenească din Rusia. Cum în același timp se întâmpla atacul de la Crocus City, evoluția mai multor artiști, pe care Șor i-a adus de la Chișinău, a fost dată peste cap. Adrian Ursu a declarat pentru  Jurnal TV  că nu a știut cine îi plătește onorariul. „Implicarea lui Șor a fost ținută în secret”, ne-a declarat unul dintre organizatorii concertului.

    Întâmplător sau nu, Festivalul dedicat „Mărțișorului” a fost mediatizat intens de principalele instituții de presă afiliate Kremlinului. În reportajele de la eveniment, propagandiștii ruși menționează că spectacolul este finanțat de, cităm „opozantul politic din Republica Moldova, Ilan Șor”. Citat încheiat. În deschiderea spectacolului, Șor a ținut un discurs și a dat diplome coducătorilor celor zece asociații obștești din Rusia, care au participat la concert.

    Șor a declarat presei moscovite că Occidentul încearcă să transforme Republica Moldova într-un „câmp de luptă”.

    ILAN ȘOR: „În Moldova sunt aduse rachete, tancuri, dar nu este clar cine are nevoie de ele.”

    În primele câteva ore ale atacului terorist de la Crocus City, canalele de Telegram afiliate regimului Putin au publicat cel puțin 35 de știri cu titlurile „Moldova e pe cale de dispariție” și „Occidentul încearcă să transforme Moldova într-un câmp de luptă”, în care singura sursă citată este oligarhul fugar.

    La concertul organizat de Șor urmau să cânte mai mulți interpreți din Republica Moldova. Spectacolul a fost compromis de cele întâmplate la Crocus City Hall, ne-a spus Adrian Ursu. El zice că nu a știut cine îl plătește.

    ADRIAN URSU interpret: „- Ați știut că evenimentul este organizat inclusiv de Ilan Șor? – Nu, nu am știut. Am știut de asociația care organizează. – Ce cunoașteți despre această asociație? – Că organizează evenimente culturale pentru diasporă. – De cât timp există? Cine stă în spatele ei? – Asta nu e treaba mea. Eu nu pun așa întrebări.”

    Unul dintre organizatorii evenimentului, Elena Horozova, a confirmat că onorariile artiștilor au fost plătite de către Șor.

    ELENA HOROZOVA, orgainzatoarea festivalului „Mărțișor”: „- Cine a plătit onorariile artiștilor din Moldova? – Se pare că acum se poate de spus asta… E clar că sponsorul a fost Ilan Șor.”

    Spectacolul a fost organizat de 10 asociații obștești de moldoveni, care activează în Federația Rusă. Cheltuielile de bază urmau să fie suportate de un centru cultural-educativ, înființat în decembrie 2023. Horozova spune că a aflat de implicare lui Șor cu jumate de oră până la începere.

    ELENA HOROZOVA, orgainzatoarea Festivalului „Mărțișor”: „Atunci când mi-au propus să particip la acest festival, nimeni nu a știut cine finanțează acest eveniment. Nu aveam astfel de informație. Despre faptul că Ilan Șor va fi la acest eveniment am aflat cu jumătate de oră înainte de apariția lui în scenă.”

    Recent, pe pagina de facebook a centrului pomenit mai sus au fost publicate imagini cu bașcanul de la Comrat Evghenia Guțul, în timpul vizitei sale la festivalul din Soci.

    ELENA HOROZOVA, orgainzatoarea festivalului „Mărțișor”: „- Cine este președintele acestei organizații? – Veaceslav Andriencov, dacă nu greșesc. – Și el v-a anunțat că vor veni artiști din Moldova? – Ne-au trimis afișul evenimentului, ne-au spus că în calitate de locație ne este propusă o sală în complexul „Cosmos”, că scena e mare. „Pregătiți artiștii voștri regionali”…. – Și întrebat cine plătește, el a răspuns că sponsorul e Ilan Șor. – Nimeni nici nu a întrebat. Nu ne-a interesat.”

    Deși susține că n-a luat bani de la Șor, Elena Horozova îi mulțumește pentru implicare.

    ELENA HOROZOVA, orgainzatoarea festivalului „Mărțișor”: „- Dumneavoastră nu credeți că ați fost indusă în eroare? Că ați fost folosită? – Nu. Mai mult! Îi mulțumesc lui Ilan Șor că a oferit organizațiilor obștești din Rusia să organizeze un astfel de eveniment. – Chiar și în pofida faptului că el e condamnat pentru furtul miliardului? – Da.”

    Alți artiști care au primit oferta, dar au respins-o, au declarat pentru Jurnal TV sub protecția anonimatului că sumele cu care au fost plătiți artiștii variază între două și zece mii de euro.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Șalaru: Transnistria reprezintă amenințare pentru România, Ucraina și UE, dacă Rusia își instalează Guvern loial la Chișinău

    24 februarie 2026

    Nu vor să plece rușii de acolo? Liderii separatiști resping ideea instituirii unei misiuni civile în Transnistria

    23 februarie 2026

    Va lua din buzunarul transnistrenilor, dar nu știe încă cât! Krasnoselski vrea pază personală nelimitată după ce pleacă din pretinsa funcție

    23 februarie 2026

    Atac tehnic, discreditare publică și izolare! Istoria unei companii IT din Moldova, împinsă în afara pieței europene

    23 februarie 2026

    Kremlinul transformă propriii susținători în spioni occidentali! Un politolog pro-Putin, amendat și numit „agent străin” după un interviu pentru Washington Post

    25 februarie 2026

    Noi runde de discuții între SUA, Ucraina și Rusia. Kievul vrea 800 de miliarde de dolari pentru reconstrucția țării

    25 februarie 2026

    Un tribunal din Rusia amendează Telegram cu aproximativ 91.000 de dolari pentru promovarea LGBT

    25 februarie 2026

    „Noii agenți secreți” ai Rusiei poartă un război de sabotaj în Europa – New York Times

    25 februarie 2026

    CNN: Cum au schimbat lumea cei patru ani de război al Rusiei în Ucraina

    25 februarie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.