Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Sociologul șef al Kremlinului avertizează că în Rusia ar putea izbucni un război civil. Care sunt celelalte patru provocări pentru Putin

    6 noiembrie 2025

    Începe războiul pentru controlul Lukoil. SUA anunță că-l vor ancheta pe misteriosul cumpărător, un acolit „incognito” al lui Putin

    6 noiembrie 2025

    Cum reușește „Flota fantomă” a Rusiei să evite sancțiunile internaționale. Bruiaj GPS și pavilioane false

    6 noiembrie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Conflictul transnistrean: Maia Sandu nu exclude că formatul de negocieri „5+2” va fi modificat
    Moldova

    Conflictul transnistrean: Maia Sandu nu exclude că formatul de negocieri „5+2” va fi modificat

    2 aprilie 2022
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Președinta țării Maia Sandu nu exclude că formatul de negocieri „5+2”, privind soluționarea conflictului transnistrean, ar putea fi modificat, din cauza războiului declanșat de Rusia în Ucraina. Declarația a fost făcută în cadrul unui interviu publicat pe 1 aprilie de Radio Europa Liberă.

    „Urmează să vedem ce va rămâne din formatul „5+2”, pentru că în acesta participă două țări care sunt în război. Cred că anumite ajustări vor fi necesare, dar acum ne dorim să se încheie acest război cât mai repede și să putem reveni la soluționarea pașnică”, a spus Sandu.

    De asemenea, șefa statului a declarat că este clar că rezultatul agresiunii militare a Rusiei împotriva Ucraina va avea implicații inclusiv pentru modul în care se va putea soluționa conflictul transnistrean.

    „Nu pot să afirm cu certitudine [că se va schimba formatul de negocieri], dar acest lucru este posibil, nu îl putem exclude”, a spus președinta țării.

    Maia Sandu s-a referit și la nemulțumirea Tiraspolului cu privire la faptul că R. Moldova a depus cererea de aderare la UE.

    „Regimul de la Tiraspol și până să semnăm noi această cerere de aderare la UE povestea că își dorește independența. Există o contradicție aici: pe de o parte, își dorește independența. Pe de altă parte, îi deranjează faptul că noi am depus cererea. Ce crede regimul pe noi nu ne interesează. Ne interesează ce cred cetățenii noștri de pe malul stâng. Evident că vom căuta soluția în continuare pentru conflictul transnistrean”, a menționat șefa statului.

    Întrebată ce se va întâmpla în cazul în care Rusia ar recunoaște independența regiunii transnistrene, președinta a răspuns: „Asta ar însemna să atenteze la o parte din teritoriul R. Moldova, să nu ne respecte integritatea și dreptul internațional”.

    Amintim că, pe 3 martie, președinta țării Maia Sandu, însoțită de președintele Parlamentului Igor Grosu și premierul Natalia Gavrilița a anunțat că semnează cererea de aderare a R. Moldova la UE. S-a întîmplat după ce decizii similare a luat Ucraina și Georgia.

    A doua zi, Tiraspolul a publicat o declarație prin care a criticat hotărârea și a rugat ONU, OSCE și alți observatori și intermediari din procesul de negocieri, să recunoască Transnistriei drept stat independent.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Dodon, supărat că Rusia și Belarus nu se regăsesc în lista prietenilor Moldovei

    6 noiembrie 2025

    Nicușor Dan nu crede în scenariul unui atac al Rusiei în Republica Moldova: “Atât timp cât Ucraina rezistă, acest pericol nu există”

    14 octombrie 2025

    Kremlinul amenință Republica Moldova după scenariul ucrainean: „Nu va avea parte de nimic bun”

    13 octombrie 2025

    FSB investighează deturnarea fondurilor destinate influențării alegerilor din Republica Moldova

    9 octombrie 2025

    Sociologul șef al Kremlinului avertizează că în Rusia ar putea izbucni un război civil. Care sunt celelalte patru provocări pentru Putin

    6 noiembrie 2025

    Începe războiul pentru controlul Lukoil. SUA anunță că-l vor ancheta pe misteriosul cumpărător, un acolit „incognito” al lui Putin

    6 noiembrie 2025

    Cum reușește „Flota fantomă” a Rusiei să evite sancțiunile internaționale. Bruiaj GPS și pavilioane false

    6 noiembrie 2025

    Dmitri Medvedev îl ironizează pe Trump și trece la amenințări în privița testelor nucleare

    6 noiembrie 2025

    La Pokrovsk, între ruine, se dă o bătălie crucială pentru controlul Donețkului

    6 noiembrie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.