Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Terminatorul și Rambo nu îi sunt pe plac? Liderul rusă cere plafonarea filmelor străine

    28 martie 2026

    Chinezii au spionat angajați ai UE și NATO pe LinkedIn. Date secrete puteau ajunge la Beijing

    27 martie 2026

    Dodon îl primește pe Ozerov la partid și negociază cu el vizite la Kremlin

    27 martie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Engleză
    DISINFO.MD
    Prima pagină » De ce un posibil colaps al Iranului ar avea implicații majore pentru Rusia
    Externe

    De ce un posibil colaps al Iranului ar avea implicații majore pentru Rusia

    4 martie 2026
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Eșecul negocierilor dintre Statele Unite și Iran privind programul nuclear al Teheranului și atacul devastator care a dus la decapitarea conducerii de la Teheran readuce în prim-plan riscul unui nou conflict în Orientul Mijlociu. Pentru Rusia, evoluțiile ar putea avea consecințe strategice directe, spun analiștii ruși citați de tabloidul Pravda.

    Statele Unite au cerut dezmembrarea completă a unor instalații nucleare-cheie, inclusiv cele de la Fordo, Natanz și Isfahan, precum și transferul stocurilor de uraniu îmbogățit sub control internațional. De asemenea, Washingtonul a insistat ca Iranul să limiteze permanent nivelul de îmbogățire la praguri civile și să oprească dezvoltarea unor centrifuge avansate.

    Teheranul a indicat disponibilitatea de a discuta limitarea nivelului de îmbogățire, însă a respins oprirea totală a activităților pe teritoriul său și orice restricții asupra programului său balistic, pe care îl consideră esențial pentru securitatea națională.

    Pentru conducerea iraniană, programul nuclear reprezintă unul dintre puținele instrumente de negociere în raport cu Occidentul. O eventuală cedare totală ar putea avea consecințe politice interne, afectând echilibrul dintre facțiunile reformiste și structurile conservatoare, inclusiv Garda Revoluționară Islamică, susțin analiștii ruși.

    Miza pentru Moscova

    Pentru Rusia, menținerea unui Iran stabil și independent are o dimensiune strategică. Iranul reprezintă un actor-cheie în vecinătatea sudică a spațiului postsovietic. O eventuală schimbare de regim la Teheran sau o perioadă prelungită de instabilitate ar putea crea un arc de insecuritate în apropierea Caucazului și Asiei Centrale.

    În plus, Marea Caspică ar putea căpăta o nouă importanță militară în cazul unei extinderi a influenței occidentale în regiune, o perspectivă privită cu îngrijorare la Moscova.

    Pe plan economic, ruta de transport „Nord–Sud”, care leagă Rusia de Oceanul Indian prin Iran, a devenit mai importantă în contextul sancțiunilor occidentale. Fără acces la această rută, opțiunile comerciale ale Moscovei ar putea fi limitate, în condițiile în care alte căi maritime sunt vulnerabile la restricții.

    Detalii, AICI

    #implicații #iran #negocieri #program nuclear #Rusia #sua colaps
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Nu-i mai ajung bani să distrugă Ucraina? Putin cere oligarhilor ruși să doneze pentru război

    27 martie 2026

    Cele patru scenarii ale lui Trump, pentru lovitura finală asupra Iranului

    26 martie 2026

    NATO va desfăşura, în Finlanda, un batalion multinaţional ca să descurajeze Rusia să atace ţările de pe Flancul Estic

    26 martie 2026

    Meta și Google, găsite vinovate într-un proces istoric: un juriu a decis că platformele lor creează dependență în mod intenționat

    26 martie 2026

    Terminatorul și Rambo nu îi sunt pe plac? Liderul rusă cere plafonarea filmelor străine

    28 martie 2026

    Chinezii au spionat angajați ai UE și NATO pe LinkedIn. Date secrete puteau ajunge la Beijing

    27 martie 2026

    Dodon îl primește pe Ozerov la partid și negociază cu el vizite la Kremlin

    27 martie 2026

    Nu-i mai ajung bani să distrugă Ucraina? Putin cere oligarhilor ruși să doneze pentru război

    27 martie 2026

    VIDEO Ordin de la Moscova? Dodon insistă că Moldova trebuie să cumpere lumină de la separatiștii transnistreni

    26 martie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.