Donald Trump a scris, duminică, pe rețeaua sa socială, Truth Social, că prim-ministrul britanic, Keir Starmer, urmează să demisioneze, acuzându-l că a „eșuat rău” în domeniile imigrației și energiei.
E vorba de o nouă încălcare de către președintele SUA a protocolului diplomatic. El face deseori astfel de gafe și declarații insultătoare. Cel mai recent, el a intrat într-un război al declarațiilor cu Giorgia Meloni, până de curând o aliată a sa, spunând despre ea că l-a „implorat” pentru o poză.
„Keir Starmer va demisiona din funcţia de prim-ministru al Regatului Unit. El a eşuat rău în două chestiuni foarte importante – IMIGRAŢIE ŞI ENERGIE. Îi doresc numai bine!”, a scris Trump.
Starmer a reafirmat, vineri, că va lupta pentru a rămâne la putere, după alegerea în parlament a principalului său rival, Andy Burnham, primarul Greater Manchester, favorit pentru a câștiga conducerea partidului și, prin extensie, a guvernului britanic.
Detalii, AICI
