Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Ungaria și Slovacia construiesc o conductă pentru a-și conecta rafinăriile: Scăpăm de șantajul ucrainenilor

    17 martie 2026

    Putin pregătește un atac asupra Estoniei? Ce semne ar indica o posibilă invazie, potrivit Bild

    17 martie 2026

    Nouă militari ruși, pe lista sancțiunilor UE pentru crimele din Bucea

    17 martie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Dodon numește actuala guvernare „regim”. Va convoca un nou Congres al PSRM
    Moldova

    Dodon numește actuala guvernare „regim”. Va convoca un nou Congres al PSRM

    7 septembrie 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link
    Comitetul Executiv a Partidului Socialiștilor a decis convocarea la finele acestei săptămâni ședința Consiliului Republican al PSRM, unde urmează să stabilească data convocării Congresului partidului, care va fi organizat până la finele acestui an. Anunțul a fost făcut astăzi de către liderul formațiunii, Igor Dodon.

    Totodată, Dodon anunță că au fost discutate și alte aspecte și numește actuala guvernare „noul regim”, care „a luat decizii controversate, ce au efecte negative asupra oamenilor din țară”.

    „Membrii Comitetului Executiv au analizat și ultimele decizii controversate luate de noul regim, precum și efectele negative ale acestora asupra oamenilor din țară. S-a constatat o tendință îngrijorătoare de majorare a prețurilor la majoritatea produselor, inclusiv a carburanților, fapt care are un impact negativ și provoacă nemulțumirea cetățenilor. De asemenea, constatăm deficiențe în modul în care este gestionată criza pandemică. În contextul în care regimul de la guvernare organizează parade și concerte, pe care cheltuie milioane de lei din bugetul de stat, angajații din educație sunt impuși să suporte cheltuieli pentru testele anti-COVID-19”, a anunțat Dodon.

    Precizăm că, PSRM ar urma să convoace al XV-lea Congres, ultimul fiind în noiembrie 2016.

    #congres #politica #socialisti ПСРМ
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Poluarea Nistrului i-a făcut pe separatiștii de la Tiraspol să permită accesul în regiune a specialiștilor români

    16 martie 2026

    Adunarea Populară a Găgăuziei vrea să decidă la ședința cu Dodon viitorul alegerilor din autonomie

    16 martie 2026

    FOTO Rețele rusești infiltrate în grupuri Telegram ale moldovenilor pentru colectare de informații militare

    13 martie 2026

    Dodon se implică în alegerile din Găgăuzia? A fost invitat la ședința extraordinară a Adunării Populare, privind scrutinul

    13 martie 2026

    Ungaria și Slovacia construiesc o conductă pentru a-și conecta rafinăriile: Scăpăm de șantajul ucrainenilor

    17 martie 2026

    Putin pregătește un atac asupra Estoniei? Ce semne ar indica o posibilă invazie, potrivit Bild

    17 martie 2026

    Nouă militari ruși, pe lista sancțiunilor UE pentru crimele din Bucea

    17 martie 2026

    Ideologul lui Putin propune oprirea totală a internetului vara: „Rușii pot fluiera la fereastră pentru a vorbi”

    17 martie 2026

    Lavrov a acuzat Ucraina că a sabotat negocierile de pace și a anunțat că războiul merge mai departe: Vom urmări obiectivele pe teren

    17 martie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.