Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    La Comrat a fost zădărnicită o întâlnire a „favoriților” cu participarea ambasadorului Rusiei Ozerov

    23 ianuarie 2026

    Putin confirmă că Rusia va da un miliard de dolari Consiliului pentru Pace al lui Trump. De unde provin banii

    23 ianuarie 2026

    Ironiile și amenințările lui Trump care tensionează tot mai mult relația dintre SUA și UE

    23 ianuarie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Dodon și Plahotniuc vor fi cercetați penal. Dosarul energiei electrice din 2008, reluat
    Moldova

    Dodon și Plahotniuc vor fi cercetați penal. Dosarul energiei electrice din 2008, reluat

    7 iunie 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Fostul președinte Igor Dodon și fostul lider al PDM, Vlad Plahotniuc, vor fi cercetați penal în dosarul privind intermediarii din schema frauduloasă la importul de energie electrică din 2008. Despre acesta a comunicat expertul Sergiu Tofilat, unul dintre experții care au făcut demersurile necesare către procurori pentru a demara urmărirea penală împotriva lui Igor Dodon, scrie Anticoruptie.md

    În cadrul unui proces de judecată care a avut loc luni la Judecătoria Ciocana, procurorii și-au retras ordonanța de clasare a procesului penal și au redeschis dosarul.

    „Serviciul de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor a prezentat informații că jumătate din bani au ajuns la Vlad Plahotniuc. Dosarul e la Procuratura Generală. Zilele următoare, voi prezenta detalii”, a precizat Sergiu Tofilat. Procuratura Generală încă nu a confirmat această informație.

    În 2017 un grup de experți în domeniul energetic a analizat schemele frauduloase cu intermediarii la importul de energie electrică deconspirate în câteva anchete ale Centrului de Investigații Jurnalistice în 2008, când Igor Dodon și Zinaida Greceanîi dețineau funcțiile de ministru al Economiei și, respectiv, premier.

    Experții, inclusiv Sergiu Tofilat și Victor Parlicov, au calculat că Republica Moldova a fost fraudată cu 14,5 milioane de dolari. La demersul depus de grupul de experți, procurorii au deschis o cauză penală.

    Procesul penal a fost pornit pe 15 noiembrie 2017, după ce experții în energetică Sergiu Tofilat, Victor Parlicov și Tudor Șoitu au prezentat într-o conferință de presă dovezi că, în 2008, în Republica Moldova a funcționat o schemă frauduloasă de import a energiei electrice, prin intermediul unei companii-căpușă. La scurt timp însă, procurorii au anunțat că nu vor deschide dosar penal în acest caz din lipsă de probe, disculpându-i astfel pe Igor Dodon și Zinaida Grecianâi.

    În 2020, Sergiu Tofilat a făcut un nou demers către Procuratura Generală, aducând noi probe privind schemele frauduloase cu energie electrică.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    La Comrat a fost zădărnicită o întâlnire a „favoriților” cu participarea ambasadorului Rusiei Ozerov

    23 ianuarie 2026

    RAPORT // Rețeaua Storm-1516, instrument al Kremlinului pentru campanii de manipulare în Moldova

    19 ianuarie 2026

    Gafa presei ucrainene. A șters un articol despre sigilarea granițelor regiunii transnistrene de Chișinău și Kiev: niciun „blocaj”

    13 ianuarie 2026

    Fugarul Platon cere să fie audiat în dosarul oligarhului Vladimir Plahotniuc privind furtul miliardului

    7 ianuarie 2026

    La Comrat a fost zădărnicită o întâlnire a „favoriților” cu participarea ambasadorului Rusiei Ozerov

    23 ianuarie 2026

    Putin confirmă că Rusia va da un miliard de dolari Consiliului pentru Pace al lui Trump. De unde provin banii

    23 ianuarie 2026

    Ironiile și amenințările lui Trump care tensionează tot mai mult relația dintre SUA și UE

    23 ianuarie 2026

    Trump, după întâlnirea cu Zelenski la Davos: „Sperăm că războiul se va încheia”

    23 ianuarie 2026

    De la Gaza la conflicte globale: Trump a lansat „Consiliul Păcii”

    23 ianuarie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.