Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Statele Unite, desemnate drept o amenințare de către o țară NATO: „Folosesc puterea economică și tehnologică drept instrument de putere”

    12 decembrie 2025

    Viziunea administrației Trump asupra lumii și cea a Europei se bat cap în cap: ștergere a civilizației versus ostilitate

    12 decembrie 2025

    Politician pro-rus din Estonia, condamnat la 14 ani de închisoare pentru trădare: cum a ajutat Federația Rusă

    12 decembrie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Fake-uri lansate chiar în ziua învestirii președintelui Maia Sandu
    Stopfake

    Fake-uri lansate chiar în ziua învestirii președintelui Maia Sandu

    24 decembrie 2020
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Portalurile de știri anonime, care au devenit parte a ecosistemului media socialist, și-au intensificat activitățile înainte de învestirea în funcție a președintelui Republicii Moldova Maia Sandu. În data de 24 decembrie, ziua când are loc ceremonia de inaugurare a președintelui ales, mai multe portaluri de știri, care se numără printre cele afiliați socialiștilor, au răspândit un fals. „Maia Sandu va cheltui zilnic 128 675 de lei în primul an de mandat”, titrează acestea.

    Unul dintre aceste site-uri scrie, fără a face trimitere la vreo sursă oficială că:

    ”Pentru ceremonia de astăzi, din bugetul de stat au fost cheltuite 110 mii de lei. Dacă e să facem o comparație cu învestirea lui Igor Dodon, în 2016, care a costat bugetul 68 de mii de lei, suma este parctic de două ori mai mare.”

    Telegraph.md, care până în iunie 2019 i-a șlefuit imaginea lui Plahotniuc, s-a concentrat acum pe crearea și promovarea falsurilor despre adversarii politici ai lui Igor Dodon. Iată și o mostră a activității site-ului menționat:  „Maia Sandu va cheltui zilnic 128 675 de lei în primul an de mandat”.

    Oficial, conform bugetului de stat pentru anul următor, Președinția, condusă acum de Maia Sandu, a primit 46.966.600 de lei. Datele oficiale au fost publicate în Monitorul Oficial pe 22 decembrie 2020.

    Portalurile de știri manipulează informațiile în așa fel încât să dea cititorului impresia că Maia Sandu a avea vreo legătură cu adoptarea bugetului de stat pentru 2021 și cu suma care i-a fost alocată instituției prezidențiale. La fel ca multe alte legi importante, legea bugetului de stat pentru 2021 a fost adoptată în Parlament de coaliția situațională PSRM-Șor, cu numeroase nereguli.

    E de menționat și faptul că legea bugetului de stat pentru anul viitor a fost deja promulgată de fostul președinte Igor Dodon, în ciuda criticilor din partea mai multor fracțiuni parlamentare, care au cerut o revizuire a proiectului de lege și a politicii fiscale.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    STOPFAKE! Un raport al Consiliului Europei, folosit pentru manipularea opiniei publice

    6 noiembrie 2025

    Raportul TikTok privind alegerile din Republica Moldova: sute de mii de conturi false și milioane de aprecieri artificiale

    22 octombrie 2025

    Cum află Rusia în timp real coordonatele antiaerianei ucrainene

    8 octombrie 2025

    FALS: Maia Sandu acceptă deșeurile chimice ale Franței

    3 octombrie 2025

    Statele Unite, desemnate drept o amenințare de către o țară NATO: „Folosesc puterea economică și tehnologică drept instrument de putere”

    12 decembrie 2025

    Viziunea administrației Trump asupra lumii și cea a Europei se bat cap în cap: ștergere a civilizației versus ostilitate

    12 decembrie 2025

    Politician pro-rus din Estonia, condamnat la 14 ani de închisoare pentru trădare: cum a ajutat Federația Rusă

    12 decembrie 2025

    Friedrich Merz: SUA au fost informate despre posibile cedări teritoriale ale Ucrainei pentru un acord de pace

    12 decembrie 2025

    Propaganda nord-coreeană pe TikTok: conturi anonime și creatori aparent inofensivi distribuie videoclipuri generate cu AI, inclusiv pentru utilizatori din România

    12 decembrie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.