Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Teheranul, supărat foc pe România: Dacă îşi pune bazele la dispoziţia SUA, ar echivala cu participarea la război

    16 martie 2026

    Poluarea Nistrului i-a făcut pe separatiștii de la Tiraspol să permită accesul în regiune a specialiștilor români

    16 martie 2026

    Adunarea Populară a Găgăuziei vrea să decidă la ședința cu Dodon viitorul alegerilor din autonomie

    16 martie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Fostul comandant al trupelor americane în Europa: O strategie de reținere a Rusiei 2.0 este inevitabilă. De ce are nevoie Ucraina?
    Opinii

    Fostul comandant al trupelor americane în Europa: O strategie de reținere a Rusiei 2.0 este inevitabilă. De ce are nevoie Ucraina?

    19 aprilie 2024
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    La zece ani de la invazia Rusiei în Ucraina, care a început cu anexarea ilegală a Crimeei, este clar că o strategie de reținere a Rusiei 2.0 este inevitabilă, scrie fostul comandant al forțelor americane în Europa, generalul Ben Hodges, într-un articol pentru Atlantic Council.

    Se acordă multă atenție victoriilor minore ale Rusiei, cum ar fi capturarea Avdiyivka, dar aceste succese trebuie privite în contextul lor geopolitic și operațional adecvat. În ciuda eforturilor celor care încearcă să înfățișeze situația din Avdiyivka ca Stalingrad, în realitate este un oraș mic situat nu departe de linia frontului din 2022 în estul Ucrainei.

    În plus, potrivit lui Hodges, în prezent este departe de a fi clar dacă rușii au capacitatea operațională de a folosi chiar și succesele tactice locale. În această etapă a războiului, niciuna dintre părți nu este capabilă să dea o lovitură devastatoare.

    Pentru noul comandant șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, Oleksandr Sîrski, sarcina cheie pentru acest an este de a stabiliza situația pentru a câștiga timp, a crește capacitatea de luptă și a stabili sistemul de personal. Este necesar să se restabilească unitățile epuizate și să se creeze altele noi. În cadrul pregătirii, ar trebui acordată o atenție deosebită contracarării avantajelor Rusiei în domeniul războiului electronic și al dronelor.

    Potrivit generalului Hodges, armata ucraineană trebuie să fie capabilă să facă Crimeea, teritoriul decisiv al acestui război, inutilizabil pentru marina, aviația și logistica rusească. Armata ucraineană are nevoie, de asemenea, de capacități de lovitură pe rază lungă pentru a neutraliza armata rusă pe uscat, distrugând concentrările de trupe rusești, posturile de comandă, artileria și logistica. Consolidarea semnificativă a operațiunilor de apărare antiaeriană și anti-drone, precum și creșterea numărului de drone navale și rachete antinavă, vor permite Ucrainei să se bazeze pe succesul obținut în lupta pentru Marea Neagră.

    Unul dintre cei mai importanți pași pentru asigurarea victoriei Ucrainei este o declarație clară din partea SUA și UE că este în interesul lor strategic să ajute Kievul să câștige. Potrivit lui Hodges, eșecul actualei administrații americane de a clarifica acest lucru în fața poporului american a dus la o politică inconsecventă și „autodistructivă“, precum și la o luare de decizii lentă și progresivă și la o abordare „fragmentară“ a furnizării de asistență militară Ucrainei.

    Acest lucru a lăsat ușa deschisă pentru dezinformare și a permis unei minorități conduse de tabăra radicală MAGA din Partidul Republican să blocheze ajutorul acordat Ucrainei, în ciuda sprijinului majoritar pentru Kiev.

    Citește mai mult AICI

    #Ben Hodges #general #razboi #Rusia #strategie Ucraina
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Israelul anunță că va mai ataca Iranul pentru „cel puțin trei săptămâni”. „Avem mii de ținte în față. Suntem pregătiți”

    16 martie 2026

    Orban, reacție furibundă la adresa Europei și a Ucrainei: „Nu vom preda cheile de la casa de bani/Vor să vă reducă la sclavi ai datoriilor”

    16 martie 2026

    NATO construiește un scut împotriva dronelor rusești, capabil să le vâneze înainte să ajungă la granițele flancului estic

    16 martie 2026

    Ucrainenii au lansat unul din cele mai mari atacuri cu drone asupra Moscovei, de la începutul războiului

    16 martie 2026

    Teheranul, supărat foc pe România: Dacă îşi pune bazele la dispoziţia SUA, ar echivala cu participarea la război

    16 martie 2026

    Poluarea Nistrului i-a făcut pe separatiștii de la Tiraspol să permită accesul în regiune a specialiștilor români

    16 martie 2026

    Adunarea Populară a Găgăuziei vrea să decidă la ședința cu Dodon viitorul alegerilor din autonomie

    16 martie 2026

    Italia pregătește revenirea la energia nucleară după 40 de ani de la închiderea ultimului reactor

    16 martie 2026

    Israelul anunță că va mai ataca Iranul pentru „cel puțin trei săptămâni”. „Avem mii de ținte în față. Suntem pregătiți”

    16 martie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.