Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    În regiunea transnistreană a fost oprită apa caldă, iar la stațiile PECO nu se mai vinde gaz

    3 octombrie 2025

    Atacuri cibernetice, acțiuni secrete și propagandă. Ce conține raportul cu acțiunile Rusiei, prezentat de președintele României liderilor europeni

    3 octombrie 2025

    FALS: Maia Sandu acceptă deșeurile chimice ale Franței

    3 octombrie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Indecizia Occidentului și riscurile proliferării nucleare globale. Lecțiile din Ucraina
    Opinii

    Indecizia Occidentului și riscurile proliferării nucleare globale. Lecțiile din Ucraina

    12 noiembrie 2024
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Indecizia și ezitarea țărilor occidentale în oferirea unor garanții de securitate clare Ucrainei ar putea avea efecte dezastruoase, riscând să declanșeze o reacție în lanț globală, în care tot mai multe națiuni vor căuta să își dezvolte propriile arsenale nucleare ca formă de descurajare, avertizează jurnalistul american Julian McBride în Kyiv Independent.

    Invazia Ucrainei de către Rusia a intrat în al 11-lea an, iar războiul la scară largă se apropie de al treilea an. Deși Kievul a cerut în mod constant garanții de securitate internaționale, inclusiv prin aderarea la NATO, aceste apeluri au fost ignorate, în timp ce conflictele teritoriale din estul Ucrainei și birocrația europeană au amânat o soluție concretă.

    În fața unei Rusii tot mai agresive și a unui Occident din ce în ce mai ezitant, președintele Volodimir Zelenski a declarat că, în lipsa unui acces imediat la NATO, Ucraina ar putea recurge la reluarea programului său nuclear, deschizând astfel drumul unei proliferări nucleare globale, cu efecte care vor afecta întreaga lume. Acesta ar fi, potrivit unor analiști, un efect de domino pe care Occidentul va trebui să-l suporte direct, din cauza incapacității sale de a gestiona escaladarea conflictului.

    Un drum sinuos către NATO și retragerea garanțiilor de securitate

    Inițial, aspirațiile Ucrainei de a adera la NATO au fost modeste. În 2008, cererea de aderare a fost respinsă de Angela Merkel, cancelarul de atunci al Germaniei, o decizie pentru care aceasta nu și-a cerut niciodată scuze. După invazia din 2014, Ucraina și-a intensificat dorința de a deveni membru al Alianței Nord-Atlantice. Totuși, în ciuda invaziei rusești din 2022 și a anexării ilegale de teritorii ucrainene, Kievul nu a primit nicio garanție clară din partea marilor puteri occidentale. Aderarea la NATO a rămas un vis neîmplinit.

    În absența unei perspective clare de aderare, Ucraina caută în prezent un alt tip de protecție – o garanție de securitate alternativă. După cum a declarat Zelenski, războiul poate fi încheiat doar printr-un angajament internațional care să asigure securitatea teritorială a țării, fie prin NATO, fie printr-un acord bilateral de apărare reciprocă, similar celor pe care Statele Unite le au cu alte țări, cum ar fi Japonia, Coreea de Sud sau Israel.

    Relațiile cu Rusia: un Memorandum încălcat și riscul unei noi ere nucleare

    După destrămarea Uniunii Sovietice, Ucraina a devenit posesia unui dintre cele mai mari arsenale nucleare din lume, moștenind rachete și silozuri nucleare din perioada sovietică. În schimbul renunțării la aceste arme, Ucraina a obținut garanții de securitate din partea Rusiei, Statelor Unite și Marii Britanii, în cadrul Memorandumului de la Budapesta din 1994. Însă, în contextul actualei invazii rusești, se pare că aceste garanții nu au fost de niciun folos.

    Sub conducerea lui Vladimir Putin, Rusia a încălcat toate înțelegerile internaționale, invadând Ucraina și anexând teritorii ucrainene prin forță militară. Kremlinul a subminat complet încrederea Kievului în Memorandumul de la Budapesta, iar în fața acestei realități, Ucraina nu poate decât să caute soluții de securitate în afacerea cu Occidentul, sau, în cel mai rău caz, să ia în calcul opțiunea unui program nuclear propriu.

    Citește mai mult AICI

    #indecizie #occident #razboi #riscuri Ucraina НАТО
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Cum s-a transformat visul lui Vladimir Putin de demilitarizare a Ucrainei în cel mai mare coșmar al său

    2 octombrie 2025

    „NATO se pregătește să doboare avioane rusești. Putin a acceptat provocarea”: Cum rescrie propaganda Moscovei realitatea

    2 octombrie 2025

    Avioane de luptă cu inteligență artificială și „gândaci-spioni”. Cum se schimbă industria războiului

    2 octombrie 2025

    ANALIZĂ NATO are nevoie de Ucraina ca scut împotriva agresiunii rusești

    2 octombrie 2025

    În regiunea transnistreană a fost oprită apa caldă, iar la stațiile PECO nu se mai vinde gaz

    3 octombrie 2025

    Atacuri cibernetice, acțiuni secrete și propagandă. Ce conține raportul cu acțiunile Rusiei, prezentat de președintele României liderilor europeni

    3 octombrie 2025

    FALS: Maia Sandu acceptă deșeurile chimice ale Franței

    3 octombrie 2025

    FALS: Rezultatele alegerilor din 28 septembrie au fost fraudate

    3 octombrie 2025

    Premierul Irlandei, despre pericolul Rusiei: Statele din Europa de Est simt amenințarea; țara mea e naivă

    3 octombrie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.