Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Rusia interzice brichetele minorilor: pas tardiv după sute de victime

    28 august 2025

    Mașinăria de război a Rusiei devorează bugetul: 47 miliarde de ruble pe zi

    28 august 2025

    Țara din Europa în care se deschide cea mai mare fabrică de muniție din UE. Uzina va crea peste 500 de noi locuri de muncă

    28 august 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Ion Ceban: Radio Chișinău” trebuie să-și continue activitatea în formatul existent
    Moldova

    Ion Ceban: Radio Chișinău” trebuie să-și continue activitatea în formatul existent

    6 iunie 2022
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    „Radio Chișinău” trebuie să-și continue activitatea în formatul existent. Despre acest lucru a anunțat primarul Capitalei, Ion Ceban, în cadrul ședinței operative a serviciile municipale dsfășurată în regim online luni, 6 iunie.

    Mai exact, potrivit edilului, pe parcursul săptămânii trecute a existat foarte multă dezinformare „din partea unor deputați și miniștri care s-au expus pe baza acestui subiect”.

    „Subiectul „Radio Chișinău” a fost un motiv ca cei din PAS să paraziteze pe emoțiile oamenilor și să îndruge tot felul de prostii. Proiectul de decizie cu privire la utilizarea toponimicului „Chișinău” de către Radio Chișinău a fost elaborat în luna decembrie de către executivul Primăriei și propus spre CMC de echipa executivului Primăriei în luna aprilie”, a declarat primarul.

    Ion Ceban a mai declarat că, proiectul de decizie cu privire la folosisrea toponimicului „Chișinău” de către postul de radio „Radio Chișinău” a fost introdus repetat pe ordinea de zi a ședinței CMC din data de 9 iunie de către executivul Primăriei municipiului, însă înainte de asta se va lua o decizie provizorie în privința acestui subiect.

    „Odată ce nu va fi garanție că votul va fi pozitiv, se va merge pe o altă formulă. Astăzi, imediat după ședință, voi convoca consiliul primarului și vom lua o decizie provizorie până la decizia Consiliului Municipal Chișinău. Trebuie ca Radio Chișinău să-și continue activitatea în formatul existent”, a mai adăugat Ceban.

     

    Amintim că, Primăria municipiului Chișinău a refuzat extinderea termenului de utilizare a cuvântului „Chișinău” în denumirea postului de radio, Radio Chișinău (filiala Radio România).

    Ulterior, Ministerul Afacerilor Externe al României a emis o notă informativă prin care menționează că „regretă decizia nejustificată și nefundamentată, motivată pur politic, a Consiliului Municipal Chișinău în ce privește interzicerea utilizării toponimicului „Chișinău” de către postul Radio Chișinău”.

    Sâmbătă, 28 mai, Primăria Capitalei a venit cu o reacție, precizând că, „Consiliul Municipal Chișinău a votat cum a votat, asta este decizia CMC, nu a executivului”.

    Luni, 30 mai, fracțiunea PSRM din Consiliul Municipal Chișinău (CMC) a venit cu o poziție față de reacția Ministerului Afacerilor Externe al României, care a condamnat decizia CMC de a prelungi autorizația de utilizare a toponimul „Chișinău” de către Radio Chișinău, filială a Radio România.

    #primat #radio #radiochisinau
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Merz, Macron și Tusk, la Chișinău: Europa va fi mai puternică cu Moldova. Ce spun despre inițierea negocierilor pe primul cluster

    28 august 2025

    Funcționari publici și jurnaliști, amenințați cu moartea. Poliția caută răufăcătorii

    27 august 2025

    Schimbări de strategie în tabăra Moscovei. Oamenii lui Șor, „transferați” pe lista PDMM

    25 august 2025

    Participanții la protestul antiguvernamental organizat de Ilan Șor, trași pe sfoară. Nu au primit banii promiși

    20 august 2025

    Rusia interzice brichetele minorilor: pas tardiv după sute de victime

    28 august 2025

    Mașinăria de război a Rusiei devorează bugetul: 47 miliarde de ruble pe zi

    28 august 2025

    Țara din Europa în care se deschide cea mai mare fabrică de muniție din UE. Uzina va crea peste 500 de noi locuri de muncă

    28 august 2025

    Rusia îl ajută pe Kim Jong Un să găsească uraniu pentru bombe atomice. Arsenalul Phenianului s-a dezvoltat cu sprijinul Moscovei

    28 august 2025

    Camere de supraveghere capabile să identifice trecătorii după etnie, instalate pe străzile din Petersburg

    28 august 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.