Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Măsură fără precedent. Lituania pregătește minarea podurilor de la granița cu Rusia și Belarus

    31 decembrie 2025

    Ursula von der Leyen face presiuni pentru aderarea Ucrainei la UE: „E o garanție de securitate cheie”

    31 decembrie 2025

    Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră

    31 decembrie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Kremlinul evaluează șansele forțelor proruse la parlamentare drept extrem de reduse
    Moldova

    Kremlinul evaluează șansele forțelor proruse la parlamentare drept extrem de reduse

    21 septembrie 2025
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    În Rusia se privește cu puțin optimism spre rezultatul alegerilor din Moldova. Până la scrutinul parlamentar din 28 septembrie a rămas doar o săptămână, însă presa de stat rusă evaluează șansele forțelor proruse drept extrem de reduse.

    Cea mai mare coaliție de protest – „Blocul Patriotic” – riscă să fie exclusă din cursă, scrie „Izvestia”. Sub presiune a ajuns partidul „Inima Moldovei”, condus de Irina Vlah, asupra căruia acționează simultan atât structurile de forță, cât și sancțiunile internaționale. Opoziția susține că are loc o tentativă de a-i fi luată vocea, însă autoritățile invocă presupuse cazuri de „finanțare ilegală”.

    Experții ruși constată că opoziția este lipsită de acces la public, în timp ce diaspora din Europa și SUA va juca din nou în favoarea puterii actuale. Analiștii moldoveni nu exclud că autoritățile ar putea recurge la un pas radical – excluderea „Blocului Patriotic” în ultimul moment. Toate acestea fac ca rezultatul alegerilor să fie previzibil: partidele proruse au tot mai puțin spațiu de manevră.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    „Nu trebuie să ne jucăm cu această situație.” Cel mai negru scenariu: ce s-ar întâmpla dacă Rusia ar ajunge la granițele României

    30 decembrie 2025

    Lukoil rămâne fără infrastructura petrolieră a aeroportului de la Chișinău. „O decizie necesară”

    16 decembrie 2025

    Un bărbat din Pepeni, Sângerei, a găsit o dronă rusească pe câmp. I-a scos motorul, a pus-o într-o remorcă şi a plimbat-o prin sat

    4 decembrie 2025

    Avertismentul Maiei Sandu: Riscurile venite din partea Rusiei nu doar că nu dispar, dar vor crește

    3 decembrie 2025

    Măsură fără precedent. Lituania pregătește minarea podurilor de la granița cu Rusia și Belarus

    31 decembrie 2025

    Ursula von der Leyen face presiuni pentru aderarea Ucrainei la UE: „E o garanție de securitate cheie”

    31 decembrie 2025

    Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră

    31 decembrie 2025

    Videoclipuri cu tinere generate de AI, folosite pe TikTok pentru a promova ieșirea Poloniei din UE

    31 decembrie 2025

    Cine sunt singurii lideri europeni cărora Putin le trimite urări de Anul Nou

    31 decembrie 2025
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.