Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Militarii ruși care au luptat în Ucraina vor fi interziși în UE

    9 iunie 2026

    Ursula von der Leyen: UE va deschide primul cluster de negocieri pentru Moldova „în zilele următoare”

    9 iunie 2026

    În 2025, instanțele din Rusia au pronunțat câte 2 sentințe pentru trădare în fiecare zi lucrătoare

    9 iunie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Mai multe orașe ucrainene au fost atacate masiv cu drone de către armata Kremlinului. Explozii puternice au răsunat în Zaporojie, Herson, Harkov și Sumî
    Stopfake

    Mai multe orașe ucrainene au fost atacate masiv cu drone de către armata Kremlinului. Explozii puternice au răsunat în Zaporojie, Herson, Harkov și Sumî

    18 februarie 2025
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Noaptea trecută, forțele ruse au lansat atacuri devastatoare asupra mai multor orașe ucrainene, inclusiv Zaporojie, Herson, Harkov și Sumî, folosind drone pentru a semăna teroare în rândul locuitorilor. Exploziile puternice au avariat clădiri, au provocat incendii și au lăsat victime, printre care o femeie grav rănită la Herson. Locuitorii din aceste zone spun că au trăit momente de groază, descriind atacurile ca fiind extrem de violente și rapide.

    Armata rusă a atacat Zaporojie cu zece drone în timpul nopții, potrivit surselor ucrainene. Exploziile au avariat acoperișurile a 15 clădiri înalte și ale șase case particulare. Bombardamentele au provocat, de asemenea, daune depozitelor și au generat un incendiu.

    „A fost o explozie teribilă. S-a întâmplat de trei ori. Îmi este foarte greu. Am început să iau pastile, inima a început să mă doară, am început să amețesc. Probabil aveam hipertensiune. Nepoata mea, care are doi ani, a fost și ea speriată. Cu toții am fost răniți.”

    A fost noapte albă și în regiunea Harkov, pe care rușii au atacat-o cu drone Shahed. Iar în Herson, o femeie a ajuns la spital cu comoție cerebrală. Martorii spun că a fost o adevărată teroare.

    „Aici era o cameră, aici era o baie, aici era o bucătărie. Înainte de război, chiriașii locuiau încă aici. Totul este distrus. Lovitura a lovit aici, la etajul al treilea. Salteaua a zburat de acolo pe stradă, pe acoperiș.”

    „Vecina mea sună și spune: „Doamne, m-am speriat.” Eu am un subsol și i-am zis „Vino la mine”. În timp ce ea alerga timp de aproximativ două minute, bombardamentele au fost atât de intense, încât tencuiala a început să cadă. Mi-am dat seama că era foarte aproape.”

    „Udam florile de pe geam. M-am îndepărtat pentru un minut, probabil în bucătărie, și nu ne-am așteptat la o explozie. Alimentarea cu apă este întreruptă, iar conducta de gaz este avariată și au venit să o închidă. Nu știu când va fi reparată. Cinci ferestre și uși sunt avariate. Pentru prima dată, întregul acoperiș este spart, camera este avariată.”

    O dronă rusească a lovit tot noaptea trecută o stație de service auto din Sumî. Potrivit autorităților locale, victime nu au fost raportate. Explozia a avariat două mașini aflate în reparare, precum și spațiile adiacente și un gard.

    #atac #razboi Kremlin Ucraina
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Militarii ruși care au luptat în Ucraina vor fi interziși în UE

    9 iunie 2026

    Putin consideră obraznică scrisoarea deschisă a lui Zelenski. Acceptă întrevederea?

    5 iunie 2026

    Lavrov, înfuriat că SUA oferă ajutor de 400 de milioane de dolari Ucrainei: Războiul lui Biden a devenit războiul lui Trump

    4 iunie 2026

    Premierul desemnat al României s-a născut în Ucraina. Soția sa este cetățeană a Republicii Moldova

    4 iunie 2026

    Militarii ruși care au luptat în Ucraina vor fi interziși în UE

    9 iunie 2026

    Ursula von der Leyen: UE va deschide primul cluster de negocieri pentru Moldova „în zilele următoare”

    9 iunie 2026

    În 2025, instanțele din Rusia au pronunțat câte 2 sentințe pentru trădare în fiecare zi lucrătoare

    9 iunie 2026

    Asasinarea lui Khamenei a băgat frica în Putin. Camerele de supraveghere din jurul președintelui rus – oprite. Hackerii ucraineni spun că pot fi piratate

    9 iunie 2026

    Sistemul prin care armata ucraineană doboară dronele Shahed de la mii de kilometri. Experții vor să îi facă upgrade cu rachete

    9 iunie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.