Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Copiii ruși amenință că părăsesc țara după închiderea Roblox. Autoritățile, în alertă, vor „o versiune internă, cât mai repede”

    11 decembrie 2025

    Un rus a fost condamnat pentru că a căutat un cuvânt pe Google. Legea prin care a fost pedepsit, adoptată în vara acestui an

    11 decembrie 2025

    Rușii expulzați din Statele Unite sunt înrolați de Rusia pe aeroportul din Moscova, imediat după aterizare

    11 decembrie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Maia Sandu a vorbit cu Emmanuel Macron despre confiscarea bunurilor lui Plahotniuc din Franța
    Moldova

    Maia Sandu a vorbit cu Emmanuel Macron despre confiscarea bunurilor lui Plahotniuc din Franța

    20 mai 2022
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Președinta țării Maia Sandu a discutat cu omologul său francez Emmanuel Macron despre posibilitatea confiscarea caselor lui Vladimir Plahotniuc. Informația a fost confirmată de către șefa statului în cadrul ediției din 20 mai a emisiunii „Bună seara cu Mircea Surdu” de la postul național de televiziune.

    „Sunt câteva dosare în Franța și se lucrează împreună cu autoritățile de acolo. Ceea ce încercăm să facem este să identificăm proprietățile hoților din Republica Moldova, să le confiscăm și, respectiv, să aducem banii în țară”, a declarat președinta R. Moldova. 

    În octombrie 2020, procurorii moldoveni au trimis cereri pentru sechestru pe proprietățile lui Plahotniuc din România, Elveția și Franța. Potrivit unei investigații RISE Moldova, Plahotniuc deține o vilă de patru milioane de euro în orașul francez Sciez. Imobilului a fost cumpărat printr-o suveică de firme și intermediari încă din 2008, dar nu a fost trecută niciodată în declarațiile sale de avere.

    Pe 18 mai, președinta Maia Sandu a vorbit despre cooperarea pentru confiscarea bunurilor provenite din venituri ilicite și în Parlamentul European.

    „Din păcate, în Moldova ne-am confruntat cu cazuri enorme de corupție, de fraudă, cazul „Laundromat”, când acei bani au trecut prin instanțele noastre, o parte din aceștia bani au traversat bănci din țari cu o democrație dezvoltată. O parte din persoanele corupte din Moldova au reușit să achiziționeze proprietăți chiar în țări-membre ale UE, folosind banii furați din Moldova. Rugămintea mea este să se realizeze un efort comun, pentru a nu permite banilor furați, îndeosebi din democrațiile fragile, să fie folosiți de acești tâlhari în țări frumoase, unde ei se bucură de servicii de calitate și încearcă să îi ascundă”, a declarat șefa statului în timpul conferinței comune cu Roberta Metsola, președinta Legislativului UE.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Un bărbat din Pepeni, Sângerei, a găsit o dronă rusească pe câmp. I-a scos motorul, a pus-o într-o remorcă şi a plimbat-o prin sat

    4 decembrie 2025

    Avertismentul Maiei Sandu: Riscurile venite din partea Rusiei nu doar că nu dispar, dar vor crește

    3 decembrie 2025

    România va desemna un supraveghetor care va gestiona activele Lukoil supuse sancţiunilor SUA

    27 noiembrie 2025

    Noi detalii privind camionul plin cu armament: două persoane au fost încătușate de autoritățile de la Chișinău

    21 noiembrie 2025

    Copiii ruși amenință că părăsesc țara după închiderea Roblox. Autoritățile, în alertă, vor „o versiune internă, cât mai repede”

    11 decembrie 2025

    Un rus a fost condamnat pentru că a căutat un cuvânt pe Google. Legea prin care a fost pedepsit, adoptată în vara acestui an

    11 decembrie 2025

    Rușii expulzați din Statele Unite sunt înrolați de Rusia pe aeroportul din Moscova, imediat după aterizare

    11 decembrie 2025

    Dronele navale ucrainene au lovit un petrolier din „flota fantomă” a Rusiei, aflat în Marea Neagră

    11 decembrie 2025

    Marea Britanie impune sancțiuni împotriva lui Dughin și a altor entități rusești acuzate de manipularea informațiilor, inclusiv în legătură cu războiul

    11 decembrie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.