Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Tiraspolul se confruntă cu probleme financiare

    6 iunie 2025

    IPN: Transnistria intră într-o nouă criză. Deficit de gaz lichefiat la toate benzinăriile

    6 iunie 2025

    Rușii riscă până la 5 ani de închisoare pentru susținerea examenului de engleză IELTS

    6 iunie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MDDISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MDDISINFO.MD
    Prima pagină » Mobilizarea deţinuţilor, aprobată în primă lectură de parlamentul de la Kiev
    Externe

    Mobilizarea deţinuţilor, aprobată în primă lectură de parlamentul de la Kiev

    11 aprilie 2024
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Autorizarea deţinuţilor ucraineni să servească în armată a fost aprobată miercuri în primă lectură de parlamentul de la Kiev, care a votat un proiect de lege menit să aducă noi soldaţi în rândul trupelor diminuate şi epuizate după mai mult de doi ani de război cu Rusia, relatează Reuters, preluat de Agerpres.

    Proiectul prevede că deţinuţii care se alătură armatei pot fi eliberaţi condiţionat. Nu vor putea beneficia însă de prevederile legii cei condamnaţi pentru crime împotriva umanităţii, violenţe sexuale, asasinate şi delicte împotriva securităţii naţionale.

    Încă nu este clar cu câţi soldaţi îşi va putea suplimenta efectivele armata ucraineană prin încorporarea deţinuţilor care vor deveni astfel eligibili să i se alăture. Proiectul ar mai putea suferi modificări înaintea votului final, pentru a elimina riscurile de corupţie, afirmă un parlamentar, Iaroslav Jelezniak.

    Un proiect de lege separat care creşte amenzile pentru cetăţenii ucraineni care se sustrag mobilizării în armată a fost votat tot în primă lectură. Legislativul de la Kiev a început de asemenea examinarea versiunii finale a unui proiect de lege complex referitor la revizuirea procesului de mobilizare, după mai multe luni de critici şi discuţii, un vot asupra acestuia fiind aşteptat joi.

    Kievul încearcă să mobilizeze noi soldaţi pentru a înlocui pierderile şi a face măcar o rotaţie parţială a trupelor epuizate după mai mult de doi ani de război.

    Fostul comandant-şef al armatei ucrainene, generalul Valeri Zalujnîi, demis în februarie de preşedintele Volodimir Zelenski, ceruse recrutarea a încă aproximativ 500.000 de soldaţi. Dar înlocuitorul acestuia, generalul Oleksandr Sîrski, a declarat apoi că nu este nevoie chiar de atâţia noi soldaţi, fără însă a oferi o estimare.

    Între timp, preşedintele Zelenski a promulgat săptămâna trecută o lege care scade vârsta de mobilizare militară de la 27 la 25 de ani. El i-a demis anul trecut pe toţi comandanţii comisariatelor militare din ţară pentru a elimina un vast sistem corupt prin care bărbaţii încorporabili se sustrag mobilizării prin oferirea unor sume de bani şi le-a cerut bărbaţilor ucraineni care au părăsit ţara să revină în Ucraina pentru a lupta pe front sau pentru a lucra şi plăti impozite.

    #aprobare #deținuți #mobilizare #parlament Ucraina
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Papa Leon și Putin au avut prima conversație. Liderul rus s-a plâns pe Zelenski, iar suveranul pontif a cerut pace

    6 iunie 2025

    Kievul anunță când va fi operațional fondul SUA pentru exploatarea minereurilor ucrainene

    6 iunie 2025

    Ucrainenii au folosit AI ca să lovească cu drone bombardierele lui Putin. Momentul în care distrug „Lebăda Albă”

    5 iunie 2025

    Zelenski i-a propus lui Putin un armistițiu generalizat până la organizarea unei întâlniri directe cu acesta. Kremlinul a repins oferta

    5 iunie 2025

    Tiraspolul se confruntă cu probleme financiare

    6 iunie 2025

    IPN: Transnistria intră într-o nouă criză. Deficit de gaz lichefiat la toate benzinăriile

    6 iunie 2025

    Rușii riscă până la 5 ani de închisoare pentru susținerea examenului de engleză IELTS

    6 iunie 2025

    Papa Leon și Putin au avut prima conversație. Liderul rus s-a plâns pe Zelenski, iar suveranul pontif a cerut pace

    6 iunie 2025

    Kievul anunță când va fi operațional fondul SUA pentru exploatarea minereurilor ucrainene

    6 iunie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.