Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Uniunea Europeană vrea să desemneze un negociator pentru Ucraina în relația cu Putin de teamă ca SUA să nu încheie un acord ascuns cu Rusia

    15 ianuarie 2026

    „Super-ambasada” Chinei din Londra s-ar putea transforma într-un centru de spionaj asupra întregii Europe, avertizează un expert

    15 ianuarie 2026

    ANALIZĂ // Trei scenarii prin care Donald Trump ar putea riposta economic împotriva Europei

    15 ianuarie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Moldova începe procesul de achiziționare a gazelor din alte surse decât Rusia
    Moldova

    Moldova începe procesul de achiziționare a gazelor din alte surse decât Rusia

    19 octombrie 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Republica Moldova va achiziționa gaz din surse alternative prin intermediul Energocom. În acest sens, Guvernul urmează a majora capitalul instituției, scrie realitatea.md Declarațiile au fost făcute de către Natalia Gavrilița în cadrul unei conferințe de presă.

    Referitor la sursele alternative, Natalia Gavrilța susține că există patru punct prin care Moldova poate primi gaze naturale.

    Avem acces la gaze naturale prin patru punct de trecere. Gazoductul Iași-Ungheni este funcțional. Am primit anumite cantități mici de balansare a presiunii. Există capacitatea, conducta este funcțională, însă dimensiunea nu permite primirea capacităților necesare. Accesarea gazelor prin Rusia și prin conductele din sudul țării, a declarat prim-ministra.

    De asemenea, Natalia Gavriliță afirmă că în prezent Moldova nu are probleme de transport a gazelor naturale, ci probleme care țin de identificarea cantităților necesare pentru țara noastră.

    Potrivit prim-ministrei, autoritățile de la Chișinău poartă mai multe discuții cu România, Ucraina și Polonia pentru ameliorarea situației de criză. În același timp, procesul de negociere cu Federația Rusă este unul dificil, susține Gavrilița și nu pot fi oferite mai multe detalii.

    Indiferent de rezultatul acestor negocieri, inițiem procedura din surse alternative. Este clar faptul că prețul de achiziționare va crește și va crește tariful. Este un proces inevitabil. Guvernul va fi alături de cetățeni, a adăugat Gavrilița.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Gafa presei ucrainene. A șters un articol despre sigilarea granițelor regiunii transnistrene de Chișinău și Kiev: niciun „blocaj”

    13 ianuarie 2026

    Fugarul Platon cere să fie audiat în dosarul oligarhului Vladimir Plahotniuc privind furtul miliardului

    7 ianuarie 2026

    „Nu trebuie să ne jucăm cu această situație.” Cel mai negru scenariu: ce s-ar întâmpla dacă Rusia ar ajunge la granițele României

    30 decembrie 2025

    Lukoil rămâne fără infrastructura petrolieră a aeroportului de la Chișinău. „O decizie necesară”

    16 decembrie 2025

    Uniunea Europeană vrea să desemneze un negociator pentru Ucraina în relația cu Putin de teamă ca SUA să nu încheie un acord ascuns cu Rusia

    15 ianuarie 2026

    „Super-ambasada” Chinei din Londra s-ar putea transforma într-un centru de spionaj asupra întregii Europe, avertizează un expert

    15 ianuarie 2026

    ANALIZĂ // Trei scenarii prin care Donald Trump ar putea riposta economic împotriva Europei

    15 ianuarie 2026

    Cine este Mihailo Fedorov, noul ministrul al Apărării din Ucraina. „Mai mulţi roboţi, mai puţine pierderi”

    15 ianuarie 2026

    Nouă nou-născuți au murit într-o maternitate din Siberia. Conducerea secției ATI, arestată pentru neglijență

    15 ianuarie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.