Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Șor a transferat un milion de dolari proiectului soției lui Peskov

    1 aprilie 2026

    Volodimir Zelenski: Donald Trump insistă ca Ucraina să cedeze Rusiei Donbasul pentru a pune capăt războiului

    1 aprilie 2026

    Israel anunță planuri controversate după război: sate întregi din sudul Libanului vor fi rase de pe fața pământului

    1 aprilie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Moldovenii suspectați că au desenat la Paris sicrie cu inscripția „Soldat francez în Ucraina” au fost eliberați
    Moldova

    Moldovenii suspectați că au desenat la Paris sicrie cu inscripția „Soldat francez în Ucraina” au fost eliberați

    12 iunie 2024
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Cei trei cetățeni moldoveni care au fost reținuți la Paris fiind suspectați că au desenat pe ziduri sicrie cu inscripția „Soldat francez în Ucraina” au fost eliberați, fiind, totodată, obligați să muncească în folosul comunității și să achite o amendă de 15.000 de euro.

    Într-un răspuns oferit Europei Libere, Parchetul din Paris a precizat că, pe 10 iunie, pe marginea acestui caz a fost deschisă o anchetă judiciară. Ulterior, judecătorul i-a pus sub acuzare pe cei trei moldoveni pentru deteriorarea bunurilor publice, calificând daunele drept „minore”.

    Pentru că judecătorul „nu a luat în considerare la evaluarea prejudiciului motivele politice”, inculpații au fost eliberați, explică Parchetul din Paris.

    Articolul în temeiul căruia au fost evaluate acțiunile celor trei nu prevede plasarea sub control judiciar sau arestul preventiv, au mai spus Europei Libere procurorii francezi.

    În noaptea de pe 7 spre 8 iunie, poliția din Paris a reținut trei tineri din Republica Moldova, născuți în 2001, 2004 și 2006, scrie „Le Parisien”. Aceștia au fost arestați lângă Ministerul Transformării și Funcției Publice din capitala Franței în noaptea de vineri spre sâmbătă, având asupra lor vopsea roșie, mănuși și șabloane.

    Cu o zi înainte, opt graffiti în formă de sicriu și inscripția „Soldat francez în Ucraina” au fost descoperite pe fațadele unor clădiri din sectorul 7 al Parisului.

    Autoritățile moldovene au condamnat incidentul în care au fost implicați cetățenii săi. „Acest lucru face parte dintr-o strategie hibridă. Scopul este de a prejudicia imaginea țării noastre în străinătate”, a scris ministrul moldovean de Externe, Mihai Popșoi pe rețeaua X (fostul Twitter).

    #moldoveni #paris #reținere
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Șor a transferat un milion de dolari proiectului soției lui Peskov

    1 aprilie 2026

    Krasnoselski ar fi interzis oficialilor transnistreni să circule în dreapta Nistrului. Scrisoarea lui Ignatiev pentru Chiveri

    31 martie 2026

    Armata Moldovei, în alertă! O dronă zbura spre Cobasna, unde se află depozitul de muniții rusești

    31 martie 2026

    ”Apă, hrană, energie”. Politiciana pro-rusă Victoria Furtună a preluat sloganul lui Călin Georgescu / Teme identice de propagandă pentru cei doi candidați promovați de Rusia

    31 martie 2026

    Șor a transferat un milion de dolari proiectului soției lui Peskov

    1 aprilie 2026

    Volodimir Zelenski: Donald Trump insistă ca Ucraina să cedeze Rusiei Donbasul pentru a pune capăt războiului

    1 aprilie 2026

    Israel anunță planuri controversate după război: sate întregi din sudul Libanului vor fi rase de pe fața pământului

    1 aprilie 2026

    Alertă majoră în Orientul Mijlociu: Garda Revoluționară iraniană amenință companii americane, inclusiv Google și Apple

    1 aprilie 2026

    Putin refuză armistițiul de Paște: ce așteptări are Rusia de la Zelenski

    1 aprilie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.