Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Oficial: Numărul moldovenilor din Rusia scade dramatic

    9 aprilie 2026

    Bilanțul războiului din Iran – peste 3000 de morți. Circa 40% nu pot fi identificați

    9 aprilie 2026

    Politico: Chișinăul ajută statele UE să combată dezinformarea rusească

    9 aprilie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » NATO este „insuficient” pregătită pentru un război la scară largă cu Rusia, susține fostul comandant al forțelor americane în Europa
    Opinii

    NATO este „insuficient” pregătită pentru un război la scară largă cu Rusia, susține fostul comandant al forțelor americane în Europa

    3 octombrie 2024
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    NATO nu dispune de apărare antiaeriană adecvată, mobilitate militară, muniție și mentalitatea necesară pentru a fi pe deplin pregătită pentru un război convențional la scară largă, a declarat, miercuri, 2 octombrie, general locotenentul american în retragere Ben Hodges, scrie Kyiv Independent.

    Luând cuvântul în cadrul unei discuții la Forumul de securitate de la Varșovia, Hodges a declarat că mulți dintre liderii politici și militari europeni nu recunosc pe deplin realitățile unui posibil război cu Rusia.

    Avertismentele cu privire la o ciocnire între Rusia și NATO au crescut de când Moscova a invadat Ucraina în 2022, mulți observatori subliniind baza industrială de apărare și pregătirea de luptă insuficiente din partea Occidentului.

    „Nu avem o apărare antirachetă și antiaeriană adecvată”

    „Nu avem o apărare antirachetă și antiaeriană adecvată pentru a ne proteja porturile maritime, aeroporturile și infrastructura critică”, a declarat Hodges.

    Flancul estic al NATO are doar 5% din capacitățile de apărare antiaeriană necesare pentru a descuraja un atac, a scris Financial Times în luna mai.

    „Încă… nu ne putem deplasa rapid în întreaga Europă, astfel încât problema mobilității militare este încă o provocare care trebuie rezolvată”, a adăugat generalul în retragere.

    Dacă Rusia ar decide să atace NATO, forțele sale ar lovi imediat infrastructura europeană de transport de care aliații au nevoie pentru a răspunde, a comentat generalul în retragere.

    „Așa că imaginați-vă o săptămână din ceea ce se întâmplă în Ucraina să se întâmple în Gdansk, sau Klaipeda, sau Tallinn, sau Bremerhaven”, a subliniat Hodges. „În cel mai rău scenariu, Lituania ar trebui să aștepte timp de două săptămâni sosirea de întăriri”, a adăugat ofițerul în retragere.

    Hodges a declarat că armatele NATO trebuie să fie pregătite să se desfășoare mult mai rapid decât o pot face în prezent.

    Detalii, AICI

    #mobilitate #pregătire #razboi #Rusia НАТО
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    „Linia fierbinte” a Ungariei cu Rusia. Noi stenograme arată că Szijiarto i-a dat lui Lavrov un document despre Ucraina

    9 aprilie 2026

    Generalii NATO avertizează asupra riscului unui război cu Rusia până în 2029. Europa ar putea fi pregătită abia în 2035

    9 aprilie 2026

    Ucraina a folosit în premieră o rachetă anti-navă suedeză în atacul asupra unei platforme petroliere din Marea Neagră

    8 aprilie 2026

    În timp ce Artemis 2 făcea istorie, Rusia a anunțat că revendică ”teritorii suverane” pe Lună

    8 aprilie 2026

    Oficial: Numărul moldovenilor din Rusia scade dramatic

    9 aprilie 2026

    Bilanțul războiului din Iran – peste 3000 de morți. Circa 40% nu pot fi identificați

    9 aprilie 2026

    Politico: Chișinăul ajută statele UE să combată dezinformarea rusească

    9 aprilie 2026

    Îngrijorare la Moscova: Autoritățile ruse, gata să anuleze parada militară din 9 mai, de teama noilor rachete ucrainene „Flamingo”

    9 aprilie 2026

    „Linia fierbinte” a Ungariei cu Rusia. Noi stenograme arată că Szijiarto i-a dat lui Lavrov un document despre Ucraina

    9 aprilie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.