Propunerea legislativă inițiată de grupul parlamentar S.O.S., privind unirea României cu Republica Moldova, a fost adoptată tacit de Camera Deputaților. Proiectul este considerat aprobat, deoarece a fost depășit termenul pentru a desfășura dezbateri și vot final.

Conform documentului, „Parlamentul României reiterează atașamentul față de prevederile Actului final al Conferinței C.S.C.E. de la Helsinki, care admite posibilitatea modificării frontierelor pe căi pașnice, diplomatice. Parlamentul României decide unirea României cu Republica Moldova”.

Guvernul de la București primește împuterniciri să înceapă de urgență negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru definitivarea unirii, transmite Agerpres.

„După adoptarea prezentei legi și publicarea în Monitorul Oficial vor fi notificate autoritățile internaționale competente, Guvernul Republicii Moldova, USA, NATO, ONU, UE, pentru aducerea la îndeplinire a dispozițiilor legii”, se mai arată în document.

Proiectul a fost depus la Camera Deputaților pe 14 aprilie. Senatul este forul decizional și urmează să hotărască, în ultimă instanță, dacă se adoptă documentul. 

Share.
Exit mobile version