Președintele Donald Trump urmează să impună miercuri o taxă suplimentară de 84% pentru toate importurile din China. Toate mărfurile aduse din ţara asiatică vor fi supuse unui tarif de cel puțin 104%, scrie CNN.
China era deja programată să vadă o creștere a tarifelor cu 34% miercuri, ca parte a pachetului de tarife „reciproce” al lui Trump. Preşedintele republican a ameninţat cu încă 50% dacă Beijingul nu îşi retrage tarife de 34% asupra mărfurilor americane până marți la prânz.
„Ameninţarea SUA de a escalada tarifele este o greşeală peste o greşeală, care expune încă o dată natura „şantajistă” a SUA. China nu va accepta niciodată acest lucru. Dacă SUA insistă pe calea lor, China va lupta până la capăt”, a declarat ministerul Comerţului de la Beijing.
În ”Ziua eliberării”, săptămâna trecută, Donald Trump a anunțat tarife de 34% pentru produsele și serviciile importate din China. Tarife adiționale de 50% ar însemna un total de 84% pentru țara condusă de Xi Jinping.
China a fost a doua cea mai mare sursă de importuri a Americii anul trecut, trimițând în SUA bunuri în valoare totală de 439 de miliarde de dolari, în timp ce SUA a exportat în China bunuri în valoare de 144 de miliarde de dolari.
De asemenea, zeci de alte țări, precum și Uniunea Europeană, se confruntă cu un termen limită pentru anularea contramăsurilor anunţate. Aceste rate, pe care Trump le-a stabilit săptămâna trecută, variază de la 11% la 50%.
Secretarul de presă al Casei Albe, Karoline Leavitt, a declarat reporterilor că, în pofida mai multor discuții cu liderii mondiali în vederea negocierii unor rate tarifare mai mici, Trump nu vrea să modifice procentele. În același timp, ea a spus că Trump și-a instruit echipa comercială să încheie acorduri „pe măsură” cu țările care doresc să negocieze.