Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Oficial: Numărul moldovenilor din Rusia scade dramatic

    9 aprilie 2026

    Bilanțul războiului din Iran – peste 3000 de morți. Circa 40% nu pot fi identificați

    9 aprilie 2026

    Politico: Chișinăul ajută statele UE să combată dezinformarea rusească

    9 aprilie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Răzbunarea va fi principalul motor al celei de-a doua administrații Trump. Populiștii au o listă de dușmani, nu cu o agendă politică
    Externe

    Răzbunarea va fi principalul motor al celei de-a doua administrații Trump. Populiștii au o listă de dușmani, nu cu o agendă politică

    8 aprilie 2024
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Europa este bântuită de teama unei posibile reveniri a lui Donald Trump la Casa Albă. După cum arată un sondaj de opinie recent, chiar și alegătorii europeni de extremă dreapta – cu excepția partidului Fidesz al lui Viktor Orban din Ungaria – sunt deprimați de perspectiva a încă patru ani de turbulențe. Însă, indiferent ce cred europenii despre o a doua președinție Trump, poporul american va lua decizia.

    Multe dintre elitele europene par să creadă că Trump nu se va întoarce pentru că, în opinia lor, nu ar trebui să se întâmple. De asemenea, aceștia se feresc să prezică o victorie a lui Trump în noiembrie de teama de a nu antagoniza administrația Biden. Dacă Trump va câștiga, Europa se va adapta. La urma urmei, a supraviețuit primului său mandat, potrivit Financial Times, citat de adevarul.ro.

    În Europa de Est, este bine cunoscut faptul că, atunci când un lider populist revine la putere, acesta nu visează la revoluție, ci la răzbunare. Acest lucru s-a întâmplat, de exemplu, în Ungaria în 2010, când Orban s-a răzbunat pe socialiștii care, spun ei, au câștigat alegerile precedente mințind constant. S-a întâmplat, de asemenea, în Polonia în 2015, când partidul Lege și Justiție al lui Jaroslaw Kaczynski a revenit la putere. Un lider populist care revine după ce a fost dat afară de o forță puternică nu caută reconcilierea, ci răzbunarea.

    Trump, care a condus America în perioada 2017-21, a fost un outsider, supărat pe elite, dar care visa în liniște la recunoașterea lor. El visa că într-o zi dușmanii săi vor fi impresionați de el. Când analistul politic Robert Kagan a încercat să înțeleagă mintea lui Trump anul trecut, a văzut un om care și-a petrecut ultimii patru ani „luptând pentru a nu ajunge la închisoare, urmărit de nenumărați procurori și neputincios să facă ceea ce îi place cel mai mult: să se răzbune”.

    „Trump 2.0 nu va fi despre respect sau recunoaștere, ci despre răzbunare. Iar dorința de răzbunare nu este doar o caracteristică personală a unui lider – este numele jocului. Prin redefinirea Partidului Republican în jurul mitului unor alegeri furate, Trump nu caută doar răzbunare, ci se așteaptă să obțină un mandat pentru aceasta”, scrie Financial Times.

    Experții europeni care încearcă să prezică prioritățile celei de-a doua administrații Trump fac adesea o mare greșeală. Ei cred pe bună dreptate că are o aversiune instinctivă față de alianțe și, așa cum spune fostul consilier pentru securitate națională al lui Trump, John Bolton, pentru el „problemele internaționale sunt cuiele care necesită ciocanul lui”. Și că asta este suficient pentru a înțelege ce va face. Dar ei rămân orbi la faptul că populiștii nu revin la putere cu o listă de priorități politice. Se întorc cu o listă de dușmani și regretă naivitatea lor de altădată.

    #alegeri #europa #răzbunare #sua #temeri #trump
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Bilanțul războiului din Iran – peste 3000 de morți. Circa 40% nu pot fi identificați

    9 aprilie 2026

    Îngrijorare la Moscova: Autoritățile ruse, gata să anuleze parada militară din 9 mai, de teama noilor rachete ucrainene „Flamingo”

    9 aprilie 2026

    „Linia fierbinte” a Ungariei cu Rusia. Noi stenograme arată că Szijiarto i-a dat lui Lavrov un document despre Ucraina

    9 aprilie 2026

    Generalii NATO avertizează asupra riscului unui război cu Rusia până în 2029. Europa ar putea fi pregătită abia în 2035

    9 aprilie 2026

    Oficial: Numărul moldovenilor din Rusia scade dramatic

    9 aprilie 2026

    Bilanțul războiului din Iran – peste 3000 de morți. Circa 40% nu pot fi identificați

    9 aprilie 2026

    Politico: Chișinăul ajută statele UE să combată dezinformarea rusească

    9 aprilie 2026

    Îngrijorare la Moscova: Autoritățile ruse, gata să anuleze parada militară din 9 mai, de teama noilor rachete ucrainene „Flamingo”

    9 aprilie 2026

    „Linia fierbinte” a Ungariei cu Rusia. Noi stenograme arată că Szijiarto i-a dat lui Lavrov un document despre Ucraina

    9 aprilie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.