Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    China l-a recrutat pentru programul său de „supersoldați” pe unul dintre cei mai buni cercetători din lume. Dezvăluiri în premieră

    1 mai 2026

    Dezastru după ce o rafinărie Lukoil din Rusia, la 1.500 de km de graniță, a fost lovită de dronele Kievului. Miros chimic și ploi de petrol, după cazul similar din Tuapse

    1 mai 2026

    Medvedev cere pregătiri pentru apocalipsa nucleară: „Cine nu realizează riscul e un prost. Nodul contradicțiilor e strâns în Orient”

    1 mai 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Rusia, dispusă să colaboreze cu noul parlament şi cu noul guvern de la Chişinău
    Moldova

    Rusia, dispusă să colaboreze cu noul parlament şi cu noul guvern de la Chişinău

    13 iulie 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Rusia respectă rezultatele alegerilor parlamentare anticipate de duminică din Republica Moldova şi este pregătită să coopereze cu noul parlament şi cu noul guvern de la Chişinău, a declarat purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, într-un comunicat publicat pe site-ul oficial al diplomaţiei ruse luni seara.

    Rusia a urmărit îndeaproape pregătirea şi desfăşurarea alegerilor anticipate pentru parlamentul Republicii Moldova. Observatorii ruşi au făcut parte din misiunile de monitorizare ale Adunării Interparlamentare CSI, Comitetului Executiv CSI, Adunării Parlamentare a Uniunii Belarus-Rusia, precum şi OSCE / ODIHR, conform aceluiaşi text.

    „În perioada preelectorală, Ministerul de Externe rus şi-a exprimat în repetate rânduri regretul cu privire la faptele de ingerinţă externă în procesele politice interne din Republica Moldova din partea SUA, Uniunii Europene şi a statelor sale membre. Cu toate acestea, partea rusă respectă rezultatele alegerilor şi se aşteaptă ca acestea să contribuie la armonia interetnică în societatea moldoveană”, a subliniat Zaharova.

    „Ne confirmăm disponibilitatea pentru dezvoltarea unei colaborări în diferite domenii cu noul parlament şi cu noul guvern al Republicii Moldova”, a afirmat reprezentanta MAE rus, adăugând că Moscova speră că acordurile şi înţelegerile de până acum între cele două ţări vor fi consecvent implementate, iar Republica Moldova „va continua să participe în mod activ la procesele de integrare în spaţiul CSI”.

    De asemenea, Moscova este gata „să colaboreze cu toate forţele politice moldovene care vizează consolidarea legăturilor dintre ţările şi popoarele noastre”, a adăugat Maria Zaharova.

    „Caracterul amical al relaţiilor dintre Rusia şi Republica Moldova corespunde intereselor fundamentale ale cetăţenilor noştri, care au o istorie comună, strânse legături spirituale, culturale şi umanitare”, menţionează în final purtătoarea de cuvânt a MAE rus.

    Partidul Acţiune şi Solidaritate (PAS), al Maiei Sandu, a câştigat detaşat alegerile parlamentare anticipate de duminică, cu 52,8% din voturi (63 de mandate), fiind prima formaţiune de dreapta care obţine o majoritate absolută în cadrul unui scrutin legislativ în Republica Moldova.

    Blocul comuniştilor şi socialiştilor (BeCS), condus de foştii preşedinţi Vladimir Voronin şi Igor Dodon, s-a clasat pe locul doi, cu 27,17% (32 de mandate).

    În noul parlament de la Chişinău vor intra şi reprezentanţii Partidului Şor, al fostului primar de Orhei, Ilan Şor, un controversat om de afaceri care nici nu se află pe teritoriul Republicii Moldova. El este dat în căutare internaţională după ce a fost condamnat la şapte ani de închisoare în primă instanţă în Dosarul „Furtul miliardului” privind deturnarea a circa un miliard de dolari din sistemul bancar al republicii între 2012 şi 2015. Formaţiunea acestuia a obţinut 5,74 de voturi şi va avea şase mandate în noul parlament.

    În total 20 de partide politice, doua blocuri electorale şi un candidat independent au concurat pentru cele 101 de locuri în parlamentul de la Chişinău, dar restul, în afara celor trei enumerate, nu au reuşit să treacă pragul electoral de 5% pentru partide şi de 7% pentru blocuri politice.

    Sursa: https://www.agerpres.ro

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Moldova crește în Indicele Mondial al Libertății Presei. Maia Sandu: Cel mai bun scor printre țările candidate la aderare

    30 aprilie 2026

    Maia Sandu: Autoritățile de la Chișinău caută soluții pentru a asigura alegeri libere și corecte în Găgăguzia

    29 aprilie 2026

    Parada de 9 mai, fără tehnică militară în Piața Roșie. Motivul invocat de ministerul rus al Apărării – pretinse pericole teroriste din partea Ucrainei

    29 aprilie 2026

    Pretinșii deputați separatiști de la Tiraspol i se adresează direct lui Igor Grosu și cer continuitatea facilităților fiscale

    29 aprilie 2026

    China l-a recrutat pentru programul său de „supersoldați” pe unul dintre cei mai buni cercetători din lume. Dezvăluiri în premieră

    1 mai 2026

    Dezastru după ce o rafinărie Lukoil din Rusia, la 1.500 de km de graniță, a fost lovită de dronele Kievului. Miros chimic și ploi de petrol, după cazul similar din Tuapse

    1 mai 2026

    Medvedev cere pregătiri pentru apocalipsa nucleară: „Cine nu realizează riscul e un prost. Nodul contradicțiilor e strâns în Orient”

    1 mai 2026

    O bombă a explodat într-un oraș din Rusia. Ținta: „Măcelarul din Bucha”. Pe cine a ucis deflagrația, de fapt

    1 mai 2026

    Să vezi și să nu crezi! Lui Putin i-a fost prezentată copia unui fragment de țeavă prin care ar fi trecut soldații ruși, pentru a ataca trupe ucrainene

    30 aprilie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.