Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Raportul TikTok privind alegerile din Republica Moldova: sute de mii de conturi false și milioane de aprecieri artificiale

    22 octombrie 2025

    Fiul unui fost candidat la președinția Belarusului a murit pe front în Ucraina. El lupta de partea Rusiei

    22 octombrie 2025

    Serviciile de informații din România și Polonia au dejucat acte de sabotaj instrumentate de Rusia

    22 octombrie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » SOCOR: Formatul 5+2 trebuie îngropat prin tăcere și neconvocare
    Moldova

    SOCOR: Formatul 5+2 trebuie îngropat prin tăcere și neconvocare

    6 decembrie 2023
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Formatul de reglementare transnistreană 5+2 trebuie îngropat prin tăcere și neconvocare. Opinia aparține politologului Vladimir Socor, potrivit căruia în locul formatului 5+2 ar trebui intensificat formatul 1+1 (Chișinău și Tiraspol) care este mai eficient în menținerea stabilității pe ambele maluri ale Nistrului. Potrivit expertului, un stat candidat la aderarea la Uniunea Europeană nu-și mai poate coordona acțiunile de politică internă și externă cu Rusia.

    Expertul Vladimir Socor califică formatul de negocieri 5+2 drept unul defunct care nu poate contribui la soluționarea diferendului transnistrean prin identificarea unui statut special regiunii separatiste. Vladimir Socor spune că stabilitatea pe ambele maluri ale Nistrului poate fi asigurată printr-o cooperare eficientă între Chișinău și Tiraspol, fără ingerințele Rusiei.

    „O țară care a obținut statut de țară candidată la aderarea la Uniunea Europeană, prin definiție, nu poate să-și negocieze aranjamentele sale interne și externe cu Rusia. Este o incompatibilitate totală. Chișinăul acum nu mai discută despre formatul 5+2 și statutul special, Chișinăul nu mai pronunță aceste cuvinte, după ce le-a pronunțat timp de 29 de ani și a greșit. Formatul 5+2 trebuie îngropat prin tăcere și prin neconvocare. În locul lui există deja un format 1+1 între Chișinău și Tiraspol, un format mult mai eficient în stabilizarea situației. Conducerea de la Tiraspol nu are niciun interes în a fi târâtă de către Rusia în conflict”, a spus Vladimir Socor în cadrul emisiunii „Puncte de Reflecție” de la Vocea Basarabiei.

    Potrivit expertului, de la izbucnirea războiului din Ucraina, conducerea de la Tiraspolul are un ton împăciuitor în raport cu autoritățile constituționale de la Chișinău. De asemenea, odată cu decizia Naftogaz Ucraina de a stopa tranzitul de gaz rusesc, din decembrie 2024, influența Kremlinului asupra regiunii transnistrene se va diminua treptat.

    „Conducerea de la Tiraspol dorește stabilitate și libertate de mișcare pentru business-ul din regiune și de pe această bază Tiraspolul discută cu Chișinăul. Conducătorii de la Tiraspol sunt mult mai militanți și mai radicali când discută cu Chișinăul în prezența rușilor. Ajutorul Rusiei pentru regiunea transnistreană e din ce în ce mai mic. Rusia nu mai are legătură directă cu regiunea transnistreană. Rusia oferă gaz gratuit regiunii, dar Ucraina aproape sigur va înceta tranzitul de gaz rusesc din decembrie 2024”, a mai spus politologul Vladimir Socor.

    Formatul de negocieri 5+2 include Chișinăul și Tiraspolul drept părți implicate în conflict. OSCE, Federația Rusă și Ucraina au statut de mediatori, iar Uniunea Europeană și SUA au statut de observatori. De la declanșarea războiului din Ucraina acest format de negocieri este blocat.

    #formatul 5+2 #ineficiență #negocieri #regiunea transnistreană #Vladimir Socor
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Zelenski, Trump și Putin, față în față la Budapesta? Manevra diplomatică pe care experții o văd drept amânarea inevitabilului

    20 octombrie 2025

    Nicușor Dan nu crede în scenariul unui atac al Rusiei în Republica Moldova: “Atât timp cât Ucraina rezistă, acest pericol nu există”

    14 octombrie 2025

    Kremlinul amenință Republica Moldova după scenariul ucrainean: „Nu va avea parte de nimic bun”

    13 octombrie 2025

    FSB investighează deturnarea fondurilor destinate influențării alegerilor din Republica Moldova

    9 octombrie 2025

    Raportul TikTok privind alegerile din Republica Moldova: sute de mii de conturi false și milioane de aprecieri artificiale

    22 octombrie 2025

    Fiul unui fost candidat la președinția Belarusului a murit pe front în Ucraina. El lupta de partea Rusiei

    22 octombrie 2025

    Serviciile de informații din România și Polonia au dejucat acte de sabotaj instrumentate de Rusia

    22 octombrie 2025

    CCN: Întâlnirea dintre Rubio și Lavrov a fost amânată. Oficialii au așteptări diferite privind pacea în Ucraina

    22 octombrie 2025

    Șeful diplomației poloneze: avionul lui Putin ar putea fi forțat să aterizeze pentru arestare

    22 octombrie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.