Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Imaginile lui Sandu și Snegur, folosite de escroci pentru a promova false „investiții”. Autoritățile avertizează: E fraudă

    20 februarie 2026

    O jurnalistă a televiziunii separatiste de la Tiraspol este implicată în omoruri la comandă în Ucraina

    20 februarie 2026

    Ambasadoare UE și cea a Bulgariei au închis ușa în nas omului lui Șor, rămas la conducerea Taracliei

    20 februarie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Engleză
    DISINFO.MD
    Prima pagină » SUA confiscă un al doilea petrolier în Marea Caraibelor. Washingtonul și Moscova se contrazic asupra legalității operațiunii
    Externe

    SUA confiscă un al doilea petrolier în Marea Caraibelor. Washingtonul și Moscova se contrazic asupra legalității operațiunii

    8 ianuarie 2026
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Statele Unite au confiscat un al doilea petrolier, de această dată în Marea Caraibelor, a anunțat miercuri Comandamentul Sudic al SUA. Potrivit armatei americane, nava – descrisă drept o „motorcisternă apatridă, autorizată pentru flotă fantomă” – a fost reținută într-o operațiune desfășurată înainte de zori.

    „Nava interceptată, M/T Sophia, opera în apele internaționale și desfășura activități ilicite în Marea Caraibelor”, se arată într-un comunicat al autorităților americane. Conform aceleiași surse, Garda de Coastă a SUA escortează nava către teritoriul Statelor Unite pentru soluționare finală.

    Un oficial american a confirmat pentru NBC News că operațiunea s-a încheiat cu succes. Potrivit acestuia, petrolierul Marinera a fost securizat și se află în custodia Statelor Unite. Operațiunea a fost coordonată de Departamentul pentru Securitate Internă al SUA, cu sprijin militar american.

    Poziția Federației Ruse

    La Moscova, Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei a respins acuzațiile formulate de partea americană. Potrivit declarațiilor citate de postul de televiziune de stat Russia Today, autoritățile ruse susțin că nava se afla în apele internaționale și acționa în conformitate cu dreptul maritim internațional.

    Ministerul rus afirmă că petrolierul, cunoscut anterior sub numele Bella 1, arborează pavilion rusesc și a cerut statelor occidentale, inclusiv Statelor Unite, să respecte principiul libertății de navigație.

    Într-o reacție separată, Ministerul Transporturilor al Rusiei a confirmat că a pierdut contactul cu petrolierul Marinera și a calificat interceptarea acestuia drept „ilegală”. Autoritățile ruse consideră că acțiunea încalcă Convenția Organizației Națiunilor Unite privind Dreptul Mării.

    Implicarea Marii Britanii

    Ministerul Apărării de la Londra a recunoscut că operațiunea a beneficiat de sprijin britanic. Potrivit unui comunicat al Ministerul Apărării al Regatului Unit, forțele armate britanice au oferit „sprijin operativ planificat”, inclusiv acces la baze militare pentru unitățile americane implicate în interceptare.

    Ministerul britanic precizează că sprijinul a fost acordat la solicitarea Statelor Unite și a vizat o zonă situată între Marea Britanie, Islanda și Groenlanda.

    Context

    Interceptarea petrolierului Sophia este a doua acțiune de acest tip anunțată de autoritățile americane într-un interval scurt de timp. Washingtonul susține că astfel de nave fac parte din așa-numita „flotă fantomă”, utilizată pentru transporturi de petrol care ar încălca regimurile internaționale de sancțiuni.

    Moscova respinge această calificare și insistă că navele implicate operează legal, în conformitate cu dreptul internațional.

    Ce urmează

    Autoritățile americane nu au anunțat deocamdată care va fi decizia finală privind petrolierul escortat în Statele Unite. De asemenea, nu există informații publice privind eventuale măsuri de răspuns din partea Federației Ruse.

    #confiscare #flotă-fantomă #Marea Caraibelor #navă #Rusia #sua
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Condamnat pentru foi cu mesaje anti-Putin, a murit în detenție

    20 februarie 2026

    Naționalizare oprită în instanță: un nou caz în care un miliardar rus își salvează activele

    20 februarie 2026

    Putin vrea ca firmele să stimuleze angajații să facă mai mulți copii

    20 februarie 2026

    Dosar de corupție la nivel înalt în Rusia: active de peste 200 milioane de euro trec la stat

    20 februarie 2026

    Imaginile lui Sandu și Snegur, folosite de escroci pentru a promova false „investiții”. Autoritățile avertizează: E fraudă

    20 februarie 2026

    O jurnalistă a televiziunii separatiste de la Tiraspol este implicată în omoruri la comandă în Ucraina

    20 februarie 2026

    Ambasadoare UE și cea a Bulgariei au închis ușa în nas omului lui Șor, rămas la conducerea Taracliei

    20 februarie 2026

    Condamnat pentru foi cu mesaje anti-Putin, a murit în detenție

    20 februarie 2026

    Naționalizare oprită în instanță: un nou caz în care un miliardar rus își salvează activele

    20 februarie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.