Omul de afaceri și fostul parlamentar Umar Dzhabrailov s-ar fi sinucis la Moscova. Bărbatul de 67 de ani a fost găsit cu o rană de glonț în regiunea capului într-un complex rezidențial de lux din centrul Capitalei ruse.
Dzhabrailov a fost internat la spital în timpul nopții, dar medicii nu au reușit să-i salveze viața. Poliția a deschis o anchetă preliminară privind moartea lui.
Dzhabrailov, născut în orașul Groznîi din Cecenia în 1958, conform hotnews.ro. În 2000, a fost unul dintre oponenții lui Vladimir Putin la alegerile prezidențiale.
Omul de afaceri a mai încercat să se sinucidă în 2020. În august 2017, el a tras mai multe focuri în tavan cu pistolul, fiind într-o cameră a Hotelului Four Seasons din Moscova. Atunci, Dzhabrailov a fost găsit vinovat pentru tulburarea liniștii publice și amendat cu 500.000 de ruble, iar Vladimir Putin l-a exclus din partidul său.
Fostul partener de afaceri al lui Dzhabrailov, investitorul american Paul Tatum, a fost împușcat într-o stație de metrou din Moscova în noiembrie 1996. Cu puțin timp înainte de a fi ucis, Tatum îl acuzase pe Dzhabrailov că îl șantaja pentru a-l exclude dintr-un proiect hotelier comun.
