Echipa de negociatori a Iranului a decis să suspende orice schimb de mesaje cu Statele Unite prin intermediul mediatorilor internaționali, ca reacție directă la intensificarea atacurilor israeliene asupra grupării proxy libaneze Hezbollah. Anunțul, intens mediatizat de agenția de presă Tasnim – un canal strâns afiliat Corpului Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) –, marchează un nou blocaj major pe axa diplomatică Washington-Teheran.
Conform surselor iraniene, negocierile nu vor fi reluate până când condițiile impuse de Teheran privind încetarea totală a operațiunilor militare israeliene în Liban și în Fâșia Gaza nu vor fi îndeplinite. Mai mult, regimul de la Teheran consideră că ofensiva declanșată împotriva grupării șiite libaneze reprezintă o încălcare flagrantă a armistițiului convenit cu SUA la data de 8 aprilie.
„Nu va exista niciun dialog” până când Israelul nu își retrage complet trupele din zonele ocupate din Liban și nu încetează toate operațiunile militare din Liban și Fâșia Gaza, a transmis publicația.
Amenințare directă la adresa transportului mondial de petrol
În același mesaj, Iranul anunță că, împreună cu aliații săi regionali, este pregătit să blocheze complet Strâmtoarea Ormuz și să activeze alte puncte strategice de presiune, inclusiv Strâmtoarea Bab el-Mandeb, una dintre principalele porți de acces către Marea Roșie.
„Frontul rezistenței și Iranul au decis să închidă complet Strâmtoarea Ormuz și să activeze alte fronturi pentru a-i pedepsi pe sioniști și pe susținătorii acestora”, se arată în comunicat.
Anunțul a provocat reacții imediate pe piețele internaționale. Prețul petrolului a crescut cu peste 5% după publicarea informațiilor, investitorii interpretând declarațiile Teheranului drept un semnal că perspectivele unei soluții diplomatice se îndepărtează.
Trump amână o decizie privind Iranul
Evoluțiile vin la doar câteva zile după ce președintele american, Donald Trump, a declarat că urma să decidă dacă va accepta un acord cu Iranul care ar putea conduce la o suspendare temporară a conflictului.
Potrivit presei americane, reuniunea desfășurată la Casa Albă s-a încheiat fără o decizie finală.
Între timp, atât Statele Unite, cât și Iranul au continuat schimburile de atacuri, ceea ce a alimentat și mai mult tensiunile într-un armistițiu deja fragil.
Israelul își intensifică operațiunile în Liban
În paralel, Israelul și-a extins ofensiva împotriva Hezbollah. Potrivit Reuters, premierul israelian Benjamin Netanyahu a ordonat luni noi atacuri asupra unor suburbii din Beirut controlate de gruparea șiită susținută de Iran.
La rândul său, ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a transmis că armistițiul convenit între Iran și Statele Unite trebuie să fie respectat pe toate fronturile.
„Încălcarea armistițiului într-o singură zonă înseamnă încălcarea lui în ansamblu. Statele Unite și Israelul sunt responsabile pentru consecințe”, a scris oficialul iranian pe rețeaua X.
Detalii, AICI

