Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Kremlinul mizează pe avantajul asimetric într-o posibilă confruntare cu NATO

    25 februarie 2026

    Rusia nu dă semne că încetinește ritmul războiului, avertizează experții

    25 februarie 2026

    Putin cere protecție sporită pentru oficiali după explozia din Moscova

    25 februarie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Tiraspol: Persoane necunoscute ar fi încercat să incendieze două clădiri din regiune
    Moldova

    Tiraspol: Persoane necunoscute ar fi încercat să incendieze două clădiri din regiune

    13 mai 2022
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Așa-zisul Minister de Interne de la Tiraspol declară că în dimineața zilei de 13 mai, au avut loc două tentative de incendiere a unor obiective din regiune. Cazurile ar fi avut loc la o diferență de 30 de minute.

    Primul caz s-ar fi înregistrat la un depozit de petrol.

    „Pe 13 mai, la secția de Poliție Tiraspol au fost înregistrate două incidente care au avut loc la o diferență de timp de aproape 30 de minute. Aproximativ la ora 04:15 dimineața, la un depozit de petrol al unei întreprinderi s-a oprit o mașină din care a ieșit un necunoscut. A aruncat un obiect incendiar și a dispărut. Iarba care ardea a fost stinsă rapid”, comunică reprezentanții așa-zisului Minister de Interne de la Tiraspol.

    Tot ei mai spun că aproximativ cu o jumătate de oră mai târziu, în Clădirea Comisariatului Militar Republican din regiune au fost aruncate două sticle cu amestec incendiar.

    „Una, din cauza loviturii, a zburat pe trotuar. A doua a rămas blocată în gratiile ferestrei. Incendiul a fost stins la scurt timp de pază”, mai comunică reprezentanții așa-zisului Minister.

    Potrivit sursei, pagube sau victime nu au fost raportate în niciunul din cazuri, iar la fața locului se află echipele de anchetă pentru investigare.

    Așa-zisul Minister de Interne de la Tiraspol precizează că mașina, observată în dimineața de 13 mai pe străzile din regiune, era cu numere străine.

    „În Republică a fost anunțat planul „Interceptare”, se iau măsuri pentru stabilirea locului automobilului”, se mai arată într-o declarație a reprezentanților de la Tiraspol.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Șalaru: Transnistria reprezintă amenințare pentru România, Ucraina și UE, dacă Rusia își instalează Guvern loial la Chișinău

    24 februarie 2026

    Nu vor să plece rușii de acolo? Liderii separatiști resping ideea instituirii unei misiuni civile în Transnistria

    23 februarie 2026

    Va lua din buzunarul transnistrenilor, dar nu știe încă cât! Krasnoselski vrea pază personală nelimitată după ce pleacă din pretinsa funcție

    23 februarie 2026

    Atac tehnic, discreditare publică și izolare! Istoria unei companii IT din Moldova, împinsă în afara pieței europene

    23 februarie 2026

    Kremlinul mizează pe avantajul asimetric într-o posibilă confruntare cu NATO

    25 februarie 2026

    Rusia nu dă semne că încetinește ritmul războiului, avertizează experții

    25 februarie 2026

    Putin cere protecție sporită pentru oficiali după explozia din Moscova

    25 februarie 2026

    Trump: „Nu voi permite Iranului să obțină arma nucleară”. Cel mai lung discurs despre Starea Uniunii

    25 februarie 2026

    Ucraina își stabilește obiectivele pentru al cincilea an de război. Apărare aeriană consolidată și presiune maximă asupra resurselor Rusiei

    25 februarie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.