Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Dodon minte cu nerușinare la Dereneu? „Asistenții sociali vor să sustragă copiii preotului”. Ministra Plugaru îl contrazice

    13 februarie 2026

    Până în martie, Republica Moldova va mai primi 168 de milioane de euro de la Uniunea Europeană

    13 februarie 2026

    Ucraina sancționează 91 de nave din flota-fantomă a Rusiei. Va sesiza partenerii internaționali despre ele

    13 februarie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Un program al unui grup israelian, utilizat pentru spionarea activiştilor şi jurnaliştilor
    Externe

    Un program al unui grup israelian, utilizat pentru spionarea activiştilor şi jurnaliştilor

    16 iulie 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Mai multe guverne au utilizat instrumente informatice de spionaj dezvoltate de un grup israelian pentru a monitoriza responsabili politici, disidenţi, jurnalişti, universitari şi militanţi pentru drepturile omului.

    Aceste ”arme” puternice au fost utilizate împotriva a peste 100 de persoane din lumea întreagă, susţine un responsabil de securitate de la Microsoft şi Citizen Lab, o organizaţie cu sediul la Universitatea din Toronto.

    Microsoft declară că şi-a modificat sistemul de operare Windows pentru a remedia lacunele exploatate de grupul israelian.

    Aceasta este o companie cu sediul la Tel Aviv, deosebit de discretă, care vinde exclusiv guvernelor spyware (categorie de software rău intenţionat) ce pot infecta smartphone-uri, calculatoare şi servicii de cloud computing ( accesarea la cerere, de resurse hardware şi software prin internet), potrivit Citizen Lab.

    Numele său oficial este în prezent Saito Tech Ltd, dar este mai cunoscută sub numele de Candiru.

    Cercetătorii de la Citizen Lab au găsit dovezi că software-ul de spionare a reuşit să extragă informaţii din mai multe aplicaţii utilizate de victime, inclusiv Gmail, Skype, Telegram şi Facebook.

    Software-ul poate consulta, de asemenea, istoricul căutărilor persoanelor vizate pe Internet, precum şi parolele lor şi poate activa camera şi microfonul aparatelor lor.

    La rândul său, Microsoft subliniază că a identificat victime ale acestui soft în teritoriile palestiniene, în Israel, în Liban, Yemen, Spania, Regatul Unit, Turcia, Armenia şi Singapore.

    Potrivit gigantului IT, care a denumit spyware-ul ”DevilsTongue”,  acesta din urmă a reuşit să se infiltreze pe site-uri populare precum Facebook, Twitter, Gmail şi Yahoo pentru a colecta informaţii, a citi mesajele victimelor şi a prelua fotografii.

    Software-ul a reuşit de asemenea să trimită mesaje în numele victimelor.

    Compania americană a creat ”protecţii” pentru a-şi proteja produsele de incursiunile acestui software dezvoltat de grupul israelian pe care îl numeşte Sourgum.

    ”Am prezentat aceste protecţii comunităţii de securitate, astfel încât să putem contracara şi atenua în mod colectiv această ameninţare”, menţionează Microsoft.

    Sursa: https://www.agerpres.ro

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Ucraina sancționează 91 de nave din flota-fantomă a Rusiei. Va sesiza partenerii internaționali despre ele

    13 februarie 2026

    Putin și Lukașenko spun că au agenda prea încărcată, ca să ajungă la Consiliul Păcii: Invitația a venit târziu

    12 februarie 2026

    Tokaev ia exemplu de la Putin? Schimbă 84% din Constituția Kazahstanului în doar trei luni

    12 februarie 2026

    „Balanța înclină spre nu a merge”. Nicușor Dan se gândește dacă va participa sau nu la reuniunea „Consiliului pentru Pace”

    12 februarie 2026

    Dodon minte cu nerușinare la Dereneu? „Asistenții sociali vor să sustragă copiii preotului”. Ministra Plugaru îl contrazice

    13 februarie 2026

    Până în martie, Republica Moldova va mai primi 168 de milioane de euro de la Uniunea Europeană

    13 februarie 2026

    Ucraina sancționează 91 de nave din flota-fantomă a Rusiei. Va sesiza partenerii internaționali despre ele

    13 februarie 2026

    Schema rușilor, pentru a evita sancțiunile de import a mașinilor. Le cumpără second-hand din China, cu 0 kilometri, apoi le vând ca noi

    13 februarie 2026

    Kremlinul se teme de presa din Moldova? A declarat publicația Rise indezirabilă

    12 februarie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.