Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Un oficial de la Kiev admite posibilitatea unui armistițiu în Ucraina până la sfârșitul anului

    11 iulie 2025

    Rusia vrea să pătrundă 10 km în regiunea Dnipropetrovsk – Budanov

    11 iulie 2025

    Budanov: Rusia nu va reuși să cucerească întreaga regiune Donețk până la sfârșitul anului

    11 iulie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Kremlinul, deranjat de acțiunile Chișinăului! Zaharova afirmă că Moldova s-ar fi aliniat sancțiunilor contra Rusiei
    Moldova

    Kremlinul, deranjat de acțiunile Chișinăului! Zaharova afirmă că Moldova s-ar fi aliniat sancțiunilor contra Rusiei

    19 mai 2022
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Kremlinul privește sceptic neutralitatea Moldovei și susține că, de fapt, țara noastră s-ar fi aliniat sancțiunilor occidentale contra Rusiei. Declarația aparține purtătoarei de cuvânt a Ministerului de Externe de la Moscova, Maria Zaharova, care precizează că deciziile Chișinăului îngrijorează administrația lui Putin.

    Printre acțiunile pe care oficiala le-a calificat drept „sensibile” se numără protestele din fața ambasadei Federației Ruse la Chișinău. Zaharova susține că din cauza lor, activitatea misiunii diplomatice este perturbată.

    De asemenea, conform TASS, funcționara a mai vorbit despre interzicerea panglicii bicolore, dar și suspendarea temporară a livrării scrisorilor și coletelor din și către Federația Rusă prin intermediul Poștei Moldovei.

    „Unele acțiuni și declarații de la Chișinău lasă să ne îndoim de angajamentul real al conducerii țării de a menține neutralitatea, respectarea drepturilor și intereselor locuitorilor și parteneriatul reciproc avantajos cu Federația Rusă.  În pofida faptului că autoritățile Moldovei nu au anunțat acest lucru, diverse structuri ale țării aplică sancțiuni occidentale anti-ruse în sectorul bancar și în domeniul reexportului de mărfuri rusești”, susține Zaharova.

    „Vocea” Ministerului de Externe de la Moscova a mai vorbit și despre pretinse „restricții severe impuse de Chișinău asupra difuzării mass-media ruse”. Zaharova a conchis că la Chișinău se precept sensibil declarațiile Moscovei, iar Kremlinul „nu este  afectat mai puțin” de acțiunile administrației țării noastre.

    Sursa: https://realitatea.md

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Primarul Chișinăului, Ion Ceban, și Călin Georgescu s-au întâlnit la București, afirmă un fost ministru al Apărării

    11 iulie 2025

    Șeful CE la Chișinău: Alegerile din toamnă, sub risc de dezinformare și cumpărare a voturilor

    11 iulie 2025

    Donald Trump anunță tarife vamale de 25% pentru Republica Moldova. Alte cinci națiuni, vizate de taxe de până la 30%

    10 iulie 2025

    MAE din România: Ion Ceban și alți doi cetățeni moldoveni au interdicție de a intra în România

    9 iulie 2025

    Un oficial de la Kiev admite posibilitatea unui armistițiu în Ucraina până la sfârșitul anului

    11 iulie 2025

    Rusia vrea să pătrundă 10 km în regiunea Dnipropetrovsk – Budanov

    11 iulie 2025

    Budanov: Rusia nu va reuși să cucerească întreaga regiune Donețk până la sfârșitul anului

    11 iulie 2025

    Președintele Slovaciei devine soldat pentru două săptămâni: „Voi respecta pe deplin instrucțiunile”

    11 iulie 2025

    „Infernul din Donețk”. Cum a dejucat Ucraina ofensiva de vară a Rusiei înainte să înceapă

    11 iulie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.