Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Lovitură pentru importurile de petrol ale României. Kazahstanul va opri livrările prin Marea Neagră din cauza atacurilor cu drone

    22 iulie 2026

    Ilham Aliev susține că oficiali germani și ruși au mers în secret la Baku să discute oprirea războiului din Ucraina, fără știrea sa

    22 iulie 2026

    Avertismentul Poloniei: planul secret al Moscovei cu dronele ucrainene capturate

    22 iulie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » O nouă stare de urgență ar putea fi instituită în Moldova. Anunțul ministrului Agriculturii
    Moldova

    O nouă stare de urgență ar putea fi instituită în Moldova. Anunțul ministrului Agriculturii

    21 iulie 2022
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    În Moldova ar putea fi instituită o nouă stare de urgență. Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vladimir Bolea, a anunțat că va solicita Comisiei Situații Excepționale instituirea stării de urgență în domeniul agriculturii.

    Ministrul a menționat că roada de grâu este mai mică față de cifrele prognozate, iar porumbul a fost compromis în proporție de sută la sută, în special, în sudul țării, notează IPN.

    „Vorbim de secetă cu consecințe de până la 100%  prejudicii în sudul Republicii Moldova, fiind vorba de Căușeni, Ștefan Vodă, Basarabeasca. La grâu roada nu este cea așteptată. Din ce s-a strâns până acum, pentru că la nord încă nu s-a finalizat procesul de recoltare, avem de la 2 la 4 tone la hectar. Este o roadă mult mai mică decât anul trecut, dar asta nu înseamnă că avem vreun pericol de criză alimentară. La sud, culturile de porumb sunt compromise, chiar dacă mai plouă, ele nu mai pot fi salvate. Mai poate fi salvată doar floarea-soarelui, dacă plouă ”, a spus Vladimir Bolea.

    Ministrul agriculturii spune că deși procesul de recoltare nu este finalizat, datele preliminare relevă o roadă modestă în acest an, comparativ cu anul trecut. Chiar dacă seceta a compromis o mare parte din roadă, ministrul dă asigurări că nu există premisele unei crize alimentare.

    La 19 iulie, Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis cod portocaliu şi roşu de secetă hidrologică în râurile din ţară, iar pentru râul Nistru a fost emis cod galben. În Nistru se atestă o scădere a apei cu 30 – 40 %, în râul Prut apa a scăzut cu 15-30% sub media multianuală a lunii iulie, iar în râurile mici cu 10 – 20 la sută.

    #agricultura #stare de urgență
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    După aproape 10 ore de dezbateri, Guvernul Tofan a primit votul de încredere al Parlamentului

    21 iulie 2026

    Promo-LEX: Liderii autoproclamați de la Tiraspol desfășoară campanii, ca să discrediteze reintegrarea Moldovei

    21 iulie 2026

    Separatiștii de la Tiraspol caută bani, dar nu îi pot găsi. Starea de urgență în economie, introdusă încă în 2024, a fost din nou a fost prelungită

    20 iulie 2026

    Maia Sandu caută numitor comun cu Adunarea Populară, pentru desfășurarea alegerilor în Găgăuzia. Când va avea loc scrutinul și cum au reacționat deputații din regiune

    20 iulie 2026

    Lovitură pentru importurile de petrol ale României. Kazahstanul va opri livrările prin Marea Neagră din cauza atacurilor cu drone

    22 iulie 2026

    Ilham Aliev susține că oficiali germani și ruși au mers în secret la Baku să discute oprirea războiului din Ucraina, fără știrea sa

    22 iulie 2026

    Avertismentul Poloniei: planul secret al Moscovei cu dronele ucrainene capturate

    22 iulie 2026

    Creierul motoarelor bombardierelor rusești, lichidat în plină stradă în Rusia. Operațiunea, revendicată de „Detașamentele lui Budanov”

    22 iulie 2026

    După aproape 10 ore de dezbateri, Guvernul Tofan a primit votul de încredere al Parlamentului

    21 iulie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.