Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Crimă macabră în Rusia. Un judecător a fost găsit mort în fața tribunalului, cu organele genitale tăiate și un cuțit înfipt în ochi

    15 august 2025

    Rusia și Belarus vor exersa folosirea armelor nucleare și a rachetelor Oreșnik la viitorul exercițiu militar comun Zapad-2025

    14 august 2025

    Ministerele ruse cer profesorilor să identifice elevii străini „înclinați spre acțiuni ilegale”

    14 august 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Avertismentul ferm al unui general german: „Nu mai trăim în vremuri de pace”. Ce spune despre Rusia
    Opinii

    Avertismentul ferm al unui general german: „Nu mai trăim în vremuri de pace”. Ce spune despre Rusia

    31 ianuarie 2025
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Şeful nou înfiinţatului Comandament operaţional al armatei germane, Alexander Sollfrank, a avertizat joi, într-un interviu acordat agenţiei DPA, împotriva tentativelor în creştere din partea Rusiei cu scopul de a perturba viaţa în Germania, transmite Agerpres.

    Au existat „tentative de intruziune” în facilităţile Bundeswehr-ului (n.r. denumire sub care este cunoscută armata germană) şi am observat drone în spaţiul nostru aerian, a indicat Sollfrank.

    „Nu mai trăim în vremuri de pace. Observăm activităţi ostile împotriva Bundeswehr-ului în Germania, împotriva infrastructurilor, inclusiv activităţi de spionaj”, a declarat comandantul Alexander Sollfrank.

    „Am observat în mod repetat drone în zone unde nu ar trebui să fie”, a adăugat el, amintind în acelaşi timp de sabotajul repetat al cablurilor în Marea Baltică, unde „nu ştim încă exact cum s-a întâmplat sau cine se află în spatele” acestor incidente.

    „Dar există deja suspiciuni despre cum ar fi putut să se întâmple totul şi suntem conştienţi de faptul că există o intenţie clar nocivă în spatele acestora”, a mai spus el.

    În ultimul incident din weekend, a fost avariat un cablu submarin între Suedia şi Letonia, utilizat de Centrul leton de stat pentru radio şi televiziune (LVRTC), deşi cauza exactă rămâne încă neclară.

    Autorităţile de la Stockholm investighează un posibil sabotaj grav şi au reţinut o navă suspectă.

    #Alexander Sollfrank #avertisment #general #razboi Germania
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Lui Putin nu-i pasă de discuțiile pe care le au europenii cu Donald Trump, transmite MAE rus

    14 august 2025

    Orban spune că Ucraina a pierdut deja războiul, iar Trump negociază cu Putin viitorul Europei: „Dacă nu eşti la masă, eşti în meniu”

    13 august 2025

    Propagandistul Kremlinului amenință cu războiul Azerbaijanul

    13 august 2025

    Rușii au trimis pe front o dronă care stă în aer 20 de zile. „Kvazimachta” este produsă de Kalașnikov și considerată un proiect revoluționar

    12 august 2025

    Crimă macabră în Rusia. Un judecător a fost găsit mort în fața tribunalului, cu organele genitale tăiate și un cuțit înfipt în ochi

    15 august 2025

    Rusia și Belarus vor exersa folosirea armelor nucleare și a rachetelor Oreșnik la viitorul exercițiu militar comun Zapad-2025

    14 august 2025

    Ministerele ruse cer profesorilor să identifice elevii străini „înclinați spre acțiuni ilegale”

    14 august 2025

    Lituania va învăța copiii să construiască și să piloteze drone pentru a se pregăti în fața amenințării ruse

    14 august 2025

    Trump este șantajat de Putin cu materiale deținute de către FSB, acuză un fost șef KGB înainte de întâlnirea din Alaska

    14 august 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.