Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    DOC Cum vrea Moscova să creeze în Găgăuzia structuri paralele celor de la Chișinău. Comratul insistă că ar fi fals

    25 august 2026

    Iranul amenință din nou că ar putea lovi Bulgaria: „Nu vom avea clemență față de țările care ajută SUA”

    25 august 2026

    Lituania a început să amplaseze sisteme antiaeriene lângă Vilnius, pentru a se apăra de Rusia. Un mesaj de la CIA a grăbit lucrurile

    25 august 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Rusă
    DISINFO.MD
    Prima pagină » ANALIST: Excluderea funcției de președinte al PSRM, o mișcare politică
    Moldova

    ANALIST: Excluderea funcției de președinte al PSRM, o mișcare politică

    21 decembrie 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Excluderea funcției de președinte al Partidului Socialiștilor, care urmează să fie condus de un Comitet Executiv, este mai degrabă o mișcare politică de refacere a imaginii PSRM, erodată de către Igor Dodon, care a pierdut alegerile prezidențiale și pe cele parlamentare. Declarația a fost făcută de analistul politic Ion Tăbârță. 

    Potrivit expertului, Igor Dodon va conduce în continuare acest partid, cu atât mai mult că el este finanțatorul principal al PSRM.

    „Simplu, este o modalitate a lui Igor Dodon de a pleca, dar, totodată, de a rămâne. Această titulatură „președinte de onoare”, care ar trebui să fie una simbolică, în cazul lui Igor Dodon este o modalitate, o găselniță ca în continuare să rămână liderul real al acestei formațiuni. Este mai degrabă o mișcare politică, el este într-o criză de imagine evidentă. Practic, Igor Dodon a pierdut în ultimul an două exerciții foarte importante electorale pentru el și pentru socialiști. Imaginea șubredă a lui are un impact direct asupra erodării imaginii și ratingului socialiștilor. Acest lucru, apropo, cred că i s-a sugerat prin diferite modalități și din Federația Rusă. El sigur nu vrea să plece, în continuare crede că va mai reuși să revină în politica influentă a partidului. Igor Dodon va rămâne liderul de onoare al partidului în continuare, însă, în mod real el va fi cel care în continuare va hotărî. Cu atât mai mult că deocamdată el rămâne și finanțatorul principal al acestui partid, iar acest partid nu este unul transparent în finanțare, ba dimpotrivă, avem foarte multă opacitate”, a declarat Ion Tăbârță pentru Radio Chișinău.

    Partidul Socialiștilor va fi condus de un Comitet Executiv, potrivit unei decizii a Congresului PSRM, care a avut loc sâmbătă, 18 decembrie 2021. Igor Dodon a fost ales președinte de onoare al PSRM.

    Pe 15 noiembrie 2020, Igor Dodon a pierdut alegerile prezidențiale în fața Maiei Sandu. De asemenea, acum cinci  luni, în urma alegerilor parlamentare din 11 iulie 2021, Blocul Electoral al Comuniștilor și Socialiștilor a obținut doar 32 de mandate, rămânând astfel fără putere.

    Totuși, Dodon a acces în Parlamentul de la Chișinău în urma scrutinului electoral din vară, dar peste câteva luni a renunțat la mandatul de deputat, subliniind că „ar putea fi eficient în alte funcții”.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    „Românizarea” și „ca să fii ministru, trebuie să fii de peste Nistru”. Profesoară din Rusia, cu 1,8 milioane urmăritori pe YouTube, lecție despre istoria Republicii Moldova

    24 august 2026

    La hotarul dintre Moldova și Ucraina se amenajează buncăre și se elaborează planuri de evacuare a civililor

    21 august 2026

    Cum arată cel mai periculos depozit de explozibil, amplasat la hotarul moldo-ucrainean. Rușii și separatiștii transnistreni îl păzesc ca pe ochii din cap

    21 august 2026

    Președintele Ucrainei: Rușii au atacat un punct de trecere la hotarul cu Moldova. Reacția MAI și MAE de la Chișinău

    20 august 2026

    DOC Cum vrea Moscova să creeze în Găgăuzia structuri paralele celor de la Chișinău. Comratul insistă că ar fi fals

    25 august 2026

    Iranul amenință din nou că ar putea lovi Bulgaria: „Nu vom avea clemență față de țările care ajută SUA”

    25 august 2026

    Lituania a început să amplaseze sisteme antiaeriene lângă Vilnius, pentru a se apăra de Rusia. Un mesaj de la CIA a grăbit lucrurile

    25 august 2026

    ANALIZĂ // Coșmarul NATO și vulnerabilitatea Europei: de ce evită strategii militari să discute despre riscul unui atac coordonat Rusia-China

    25 august 2026

    „Cel mai mare contract din istorie”: Aliații NATO se alătură Poloniei într-un contract de 1,9 miliarde de euro pentru rachetele Piorun

    25 august 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.