Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    VIDEO // Obiect misterios filmat de armata ucraineană. Kievul investighează o posibilă legătură cu arme secrete rusești

    13 mai 2026

    Sarmat, una dintre cele mai puternice rachete intercontinentale ale Rusiei, va fi desfășurată anul acesta. Anunțul lui Putin

    13 mai 2026

    „Întâlniri cu prietenii și glume stupide” – videoclipul care a stârnit ironia propagandiștilor Kremlinului la adresa lui Putin

    13 mai 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » ANALIZĂ The Economist Israelul nu va putea distruge Hamas fără să ocupe Gaza
    Opinii

    ANALIZĂ The Economist Israelul nu va putea distruge Hamas fără să ocupe Gaza

    12 octombrie 2023
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    În cei 18 ani care au trecut de la retragerea trupelor din Fâșia Gaza, Israelul a invadat-o de două ori. Prima a fost Operațiunea Plumb turnat, care a implicat o invazie terestră de 15 zile în ianuarie 2009. A doua a fost Operațiunea Linie de Apărare din 2014, în timpul căreia Forțele de Apărare ale Israelului (IDF) au petrecut 19 zile în Sector.

    „O a treia invazie terestră ca răspuns la uciderile în masă ale civililor israelieni de către Hamas, care controlează Gaza, este iminentă. Este probabil să fie mai pe scară largă, de lungă durată și mai violentă decât orice sa întâmplat înainte”, scrie The Economist.

    Aviația, artileria și rachetele lansate de pe uscat și pe mare bombardează deja Fâșia Gaza. Acest lucru se întâmplă la scară mai mare și cu mai puțină reținere sau avertizare prealabilă decât în ​​campaniile anterioare. Oficialii israelieni spun că IDF nu mai folosește politica sa de „loc pe acoperișuri”, în care forțele aeriene au avertizat cu privire la atacuri aeriene trăgând mai întâi cu un proiectil inofensiv asupra unei clădiri țintă. Potrivit Ministerului Palestinian al Sănătății din Gaza, cel puțin 900 de palestinieni au fost uciși până în prezent, mulți dintre ei civili.

    Liderii politici israelieni studiază în prezent amploarea ofensivei terestre . Una dintre opțiuni este o invazie superficială, cum s-a întâmplat în 2014, când IDF a capturat teritoriul adiacent graniței. Acest lucru a fost făcut pentru a bloca tunelurile folosite pentru a introduce alimente, militanți și arme. Forțele israeliene s-au oprit la periferia marilor orașe pentru a evita luptele urbane.

    Cealaltă opțiune este o incursiune mai profundă de a ocupa cea mai mare parte a Fâșiei Gaza, unde locuiesc peste 2 milioane de oameni, inclusiv intră în orașe, așa cum a fost cazul în 2009. Cu toate acestea, aceste abordări din trecut pot părea inadecvate pentru israelieni, având în vedere indignarea larg răspândită față de atrocitățile Hamas.

    „Scara va fi mai mare decât înainte și mai strictă. Operațiunea nu va fi curată… Vom acționa foarte, foarte agresiv împotriva Hamas. Trebuie să schimbăm paradigma”, a declarat purtătorul de cuvânt al armatei israeliene Richard Hecht.

    Detalii, AICI

    #analiza #Fâșia Gaza #israel Хамас
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Israelul ia în calcul „să acționeze din nou” împotriva Iranului, în pofida eforturilor SUA pentru obținerea unui acord de pace

    1 mai 2026

    Procurorul general al Ucrainei intervine în scandalul diplomatic cu Israelul. Apel pentru capturarea navei din centrul disputei

    30 aprilie 2026

    Concedieri în masă în Iran ca urmare a conflictului cu SUA și Israelul. Situația economică a țării s-ar putea agrava

    24 aprilie 2026

    Donald Trump a anunțat un armistițiu de 10 zile între Israel și Liban: „Ambele ţări vor să vadă PACEA”

    17 aprilie 2026

    VIDEO // Obiect misterios filmat de armata ucraineană. Kievul investighează o posibilă legătură cu arme secrete rusești

    13 mai 2026

    Sarmat, una dintre cele mai puternice rachete intercontinentale ale Rusiei, va fi desfășurată anul acesta. Anunțul lui Putin

    13 mai 2026

    „Întâlniri cu prietenii și glume stupide” – videoclipul care a stârnit ironia propagandiștilor Kremlinului la adresa lui Putin

    13 mai 2026

    Danezii ar negocia cu Trump pentru amplasarea unor baze militare în Groenlanda

    12 mai 2026

    Ermak, reținut într-un dosar de corupție și adus în fața instanței. Se cere cauțiune de milioane sau arest preventiv

    12 mai 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.