Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Rusia: Meta, declarată extremistă, iar WhatsApp – sacrificat politic

    16 ianuarie 2026

    Catastrofa fiscală: Bugetul Rusiei pierde miliarde din veniturile petroliere

    16 ianuarie 2026

    Von der Leyen: „Să oferim un răspuns adecvat”. De ce pregătește Uniunea Europeană o nouă strategie de securitate

    16 ianuarie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Apocalipsa economică după Simion. Cât de aproape e România de incapacitatea de plată. „Lucrurile sunt mai întunecate decât erau”
    Opinii

    Apocalipsa economică după Simion. Cât de aproape e România de incapacitatea de plată. „Lucrurile sunt mai întunecate decât erau”

    5 mai 2025
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    „Instabilitatea economică este deja aici și nici măcar cu creșteri de taxe nu se vor mai putea ține lucrurile sub control”, a declarat luni la Antena 3 CNN profesorul de economie mondială Christian Năsulea, care a vorbit despre efectele dezastruoase asupra economiei după rezultatele de la primul tur de scrutin al alegerilor prezidențiale, în care George Simion a obținut peste 40% din voturi. 

    „În momentul de față, cel mai îngrijorător lucru din punctul meu de vedere este că întrebările pe care le-am primit de la oameni din exteriorul țării în această dimineață erau toate în linia: când ar trebui să schimbe să renunțe la plasamentele în lei, când ar trebui să vândă titlurile de stat, în pierdere dacă e nevoie, în așa fel încât să se protejeze de ceea ce urmează. Deci instabilitatea este deja aici. E puțin important în momentul acesta cum arăta Guvernul peste 3 săptămâni, având în vedere că deja s-a creat o problemă majoră din cauza rezultatului de la primul tur”, a declarat Năsulea.

    Nici măcar cu creșteri de taxe nu se vor putea ține lucrurile sub control, a spus profesorul de economie.

    „În momentul în care creditorii externi încep să se întrebe când ar trebui să vândă titlurile de stat ale României ca să poată să le cumpere înapoi cu o dobândă mult mai mare în viitor, asta pe mine mă duce cu gândul la un scenariu în care statul român nu va mai putea să finanțeze nici măcar unele dintre serviciile esențiale. Vorbim de pensie, asistență socială. Deci, în momentul în care se creează acest gen de panică și instabilitate, avem probleme mult mai mari decât cele la care ne gândeam până acum.

    Când domnul Ilie Bolojan spunea că va fi probabil nevoie de niște creșteri de taxe, se referea la un scenariu de relativă stabilitate. Ori, în momentul acesta, cel puțin astăzi, la ora la care vorbim, lucrurile arată un pic mai întunecat decât arătau săptămâna trecută”, a declarat Năsulea.

    El a adăugat că investitorii sunt îngrijorați de faptul că s-ar putea să existe o schimbare de ideologie semnificativă în România, care să facă mediul de afaceri de aici să nu mai fi propice pentru multinaționale, pentru companii străine.

    Detalii, AICI

    #alegeri #criza #economie #presedinte #România #taxe George Simion
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Rusia rămâne fără asistente medicale: cel mai mic număr din ultimii 60 de ani

    16 ianuarie 2026

    ANALIZĂ // Trei scenarii prin care Donald Trump ar putea riposta economic împotriva Europei

    15 ianuarie 2026

    2026 începe cu frână financiară: explozie de prețuri la mașinile noi în Rusia

    7 ianuarie 2026

    „Nu trebuie să ne jucăm cu această situație.” Cel mai negru scenariu: ce s-ar întâmpla dacă Rusia ar ajunge la granițele României

    30 decembrie 2025

    Rusia: Meta, declarată extremistă, iar WhatsApp – sacrificat politic

    16 ianuarie 2026

    Catastrofa fiscală: Bugetul Rusiei pierde miliarde din veniturile petroliere

    16 ianuarie 2026

    Von der Leyen: „Să oferim un răspuns adecvat”. De ce pregătește Uniunea Europeană o nouă strategie de securitate

    16 ianuarie 2026

    Avertisment de la Kremlin: Care sunt țările care ar putea fi atacate nuclear de Rusia „în 1-2 ani”. „Germania trebuie să fie prima”

    16 ianuarie 2026

    Tăcerea lui Putin. Liderul de la Kremlin n-a scos o vorbă despre acțiunea SUA în Venezuela, în primul său discurs public din 2026

    16 ianuarie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.