Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Germania mută avioane de luptă în Polonia după ce drone ruseşti au pătruns în spațiul aerian al NATO

    5 decembrie 2025

    Putin și-a propus ca în zece ani să-i transforme pe ucraineni în „ruși adevărați”. Planul Kremlinului pentru Donbass

    5 decembrie 2025

    Trump și Putin pariază că Europa va întoarce spatele Ucrainei

    5 decembrie 2025
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
      • Engleză
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Avertismentul Maiei Sandu: Riscurile venite din partea Rusiei nu doar că nu dispar, dar vor crește
    Moldova

    Avertismentul Maiei Sandu: Riscurile venite din partea Rusiei nu doar că nu dispar, dar vor crește

    3 decembrie 2025
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Maia Sandu susține că riscurile din partea Rusiei la adresa securității Republicii Moldova vor crește, motiv pentru care autoritățile nu trebuie să se relaxeze. Declarația a fost făcută după ședința de azi a Consiliului Național de Securitate.

    Întrebată dacă anunțul făcut de condamnatul fugar Ilan Șor despre închiderea tuturor „proiectelor sociale” din Republica Moldova și retragerea sprijinului politic oferit unor reprezentanți locali ar însemna că Rusia își schimbă atitudinea în raport cu statul nostru, președintele a menționat că, din păcate, nu crede în acest lucru. „Nu cred că Moscova își schimbă atitudinea în raport cu R. Moldova, din păcate. Am vrea să avem o relație normală și am vrea să știm că Kremlinul nu se amestecă în treburile noastre interne.

    Dar, așa cum am văzut în ultimii ani și, inclusiv, ce am văzut după alegeri, atitudinea Kremlinului nu s-a schimbat. Fiind conștienți că riscurile nu doar că nu dispar, dar vor crește, pentru că devin mai complexe măsurile și metodele prin care se intervine. Nu trebuie să ne relaxăm. Dimpotrivă, trebuie să fim și mai vigilenți și mai pregătiți”, a declarat ea. Amintim că luni, 1 decembrie, Ilan Șor a publicat un mesaj video în care a anunțat că își închide toate „proiectele sociale” din Republica Moldova și retrage sprijinul politic oferit unor reprezentanți locali.

    avertizare MAIA SANDU
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Un bărbat din Pepeni, Sângerei, a găsit o dronă rusească pe câmp. I-a scos motorul, a pus-o într-o remorcă şi a plimbat-o prin sat

    4 decembrie 2025

    Maia Sandu retrage cetățenia pentru cinci bărbați înrolați în trupele ruse din stânga Nistrului

    28 noiembrie 2025

    România va desemna un supraveghetor care va gestiona activele Lukoil supuse sancţiunilor SUA

    27 noiembrie 2025

    Noi detalii privind camionul plin cu armament: două persoane au fost încătușate de autoritățile de la Chișinău

    21 noiembrie 2025

    Germania mută avioane de luptă în Polonia după ce drone ruseşti au pătruns în spațiul aerian al NATO

    5 decembrie 2025

    Putin și-a propus ca în zece ani să-i transforme pe ucraineni în „ruși adevărați”. Planul Kremlinului pentru Donbass

    5 decembrie 2025

    Trump și Putin pariază că Europa va întoarce spatele Ucrainei

    5 decembrie 2025

    Un cunoscut politolog face o predicție sumbră: „S-ar putea ajunge la un război nuclear”

    5 decembrie 2025

    INVESTIGAȚIE // Putin a ordonat asasinarea cu Noviciok a fostului spion rus Serghei Skripal, refugiat în Anglia

    5 decembrie 2025
    DISINFO.MD
    © 2025 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.