Close Menu

    Subscribe to Updates

    Get the latest creative news from FooBar about art, design and business.

    Putin a fost prevenit nici să nu se gândească la așa ceva. Ultimatumul lui Xi pentru liderul rus

    10 iulie 2026

    Războiul din Iran: Trump oprește armistițiul, dar este de acord să revendice o solicitare a Teheranului

    10 iulie 2026

    Profilul lui Vasile Tofan, candidatul PAS pentru funcția de premier al Moldovei

    10 iulie 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) Instagram
    DISINFO.MD
    • Moldova
    • Externe
    • Opinii
    • Analize
    • Stopfake
    • Română
    DISINFO.MD
    Prima pagină » Bloomberg: Criza energetică din Europa se va agrava odată cu venirea iernii
    Externe

    Bloomberg: Criza energetică din Europa se va agrava odată cu venirea iernii

    29 noiembrie 2021
    Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram WhatsApp Copy Link
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Email Copy Link

    Preţurile pentru energie în Europa au doborât record după record încă înainte de venirea iernii şi această criză se va agrava pe măsură ce temperaturile vor începe să scadă, arată Bloomberg într-o analiză. Luna trecută, creşterea preţurilor pentru electricitate a forţat unele companii britanice să îşi reducă producţia şi să solicite ajutorul statului, un exemplu la ceea ce ar putea să se întâmple în întreaga Europă, tocmai în momentul în care o nouă variantă de coronavirus determină îngrijorare în toată lumea.

    Pentru guvernele din regiune, aceasta ar putea însemna tensiuni cu ţările vecine care vor încerca să îşi asigure aprovizionarea proprie, iar pentru gospodării ar putea însemna o situaţie în care li se cere să consume mai puţină energie şi chiar să se pregătească pentru întreruperi în aprovizionare. Problema este că nu se întrevede nicio soluţie dinspre partea de ofertă, având în vedere că exportatorii precum Rusia livrează doar ceea ce dispun în prezent, iar Qatarul spune că produce la capacitate maximă. În acest condiţii, industria energetică este nevoită să se bazeze pe „distrugerea cererii”, susţine Fabian Roenningen, analist la Rysted Energy.

    „Am văzut deja acest lucru în ultimele luni şi, în multe industrii, cel mai probabil va continua şi se va agrava. În condiţiile actuale de pe piaţă pentru mulţi jucători nu este profitabil să opereze”, apreciază Roenningen.

    Posibilitatea unui val de ger devine motiv de îngrijorare în Franța

    Pentru Franţa, a doua mare economie a Europei, riscurile sunt deosebit de mari. Posibilitatea unui val de ger în ianuarie şi februarie creează un motiv de îngrijorare pentru operatorul reţelei naţionale de transport a energiei electrice, mai scrie Bloomberg, citat de Agerprs. Disponibilitatea centralelor nucleare, coloana vertebrală a sistemului energetic naţional din Franţa, este una redusă după ce pandemia a amânat lucrările de mentenanţă la unele reactoare, a subliniat operatorul într-un raport publicat săptămâna aceasta.

    Preţurile la electricitate sunt deja la un nivel apropiat de record pe măsură ce un val de frig se apropie de Franţa şi este aşteptat să se extindă luni, când cererea de electricitate va creşte odată cu începutul săptămânii de lucru.

    Iarna trecută operatorul de reţea a cerut gospodăriilor să utilizeze mai puţină electricitate în momentele de vârf şi de asemenea a activat unele clauze de diminuare a cererii din contractele încheiate cu producătorii, atunci când situaţia s-a agravat. Următorul pas ar fi reducerea tensiunii de-a lungul reţelei şi, în ultimă instanţă, ar recurge la introducerea unor întreruperi în aprovizionare de până la două ore pentru fiecare regiune. Toate acestea însă ar avea loc înaintea alegerilor prezidenţiale de anul viitor.

    Franţa este şi un important exportator de electricitate în ţările vecine, ceea ce înseamnă că efectele unei eventuale crize s-ar resimţi şi în Germania, Spania, Italia şi Marea Britanie. Potrivit analiştilor, luni cererea maximă de electricitate ar putea ajunge la 79,6 Gigawaţi, sub recordul de 102 Gigawaţi atins în luna februarie 2012.

    Citește toată analiza AICI

    #criza #energetica #UE
    Share. Facebook Twitter LinkedIn Email VKontakte Telegram Copy Link WhatsApp

    Related Posts

    Putin a fost prevenit nici să nu se gândească la așa ceva. Ultimatumul lui Xi pentru liderul rus

    10 iulie 2026

    Războiul din Iran: Trump oprește armistițiul, dar este de acord să revendice o solicitare a Teheranului

    10 iulie 2026

    „Ar fi o lovitură pentru familie”. Deputată rusă, declarație controversată despre pedepsirea penală a violenței domestice

    10 iulie 2026

    Miliardar rus: Rusia riscă să se destrame sau să devină o nouă Coree de Nord. Cele cinci scenarii pentru viitorul țării

    10 iulie 2026

    Putin a fost prevenit nici să nu se gândească la așa ceva. Ultimatumul lui Xi pentru liderul rus

    10 iulie 2026

    Războiul din Iran: Trump oprește armistițiul, dar este de acord să revendice o solicitare a Teheranului

    10 iulie 2026

    Profilul lui Vasile Tofan, candidatul PAS pentru funcția de premier al Moldovei

    10 iulie 2026

    Nu e Igor Grosu! Candidatul „surpriză” pe care PAS vrea să îl desemneze premier al Moldovei

    10 iulie 2026

    Vot unanim al statelor membre: Moldova deschide un nou cluster de negocieri privind aderarea la UE

    10 iulie 2026
    DISINFO.MD
    © 2026 Disinfo. All Rights Reserved. Dezvoltat de Disinfo.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.