Deși Republica Moldova s-a aliniat sancțiunilor internaționale, pe rafturile magazinelor noastre încă se mai găsesc produse provenite din Rusia și Belarus. Ministrul Economiei, Eugeniu Osmochescu, a explicat că acestea ar putea intra în țară prin mecanisme de reexport sau de ambalare în alte țări.
Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Punctul pe Azi” de la TVR Moldova, în contextul nemulțumirilor exprimate de producătorii locali. Ultimii afirmă că importurile din Rusia și Belarus le afectează grav activitatea.
„Pentru mine tot a fost o enigmă să văd în magazine produse din Federația Rusă și chiar am avut discuții că trebuie să întreprindem anumite activități în scopul curmării. Trebuie să vedem cum ele pătrund, pentru că e vorba despre o posibilă tranziție a altor teritorii vamale, nu numai ale Uniunii Europene, dar și altor state”, a declarat Osmochescu.
Ministrul a mai spus că este nevoie de o decizie fermă în contextul importurilor prin intermediul intermediarilor sau reambalării produselor din aceste state.
Statisticile arată că importurile din țările CSI au scăzut semnificativ, ajungând la doar 2,6% în primele luni din 2026. În același timp, comerțul Republicii Moldova este orientat tot mai mult spre Uniunea Europeană.
