Polonia nu va mai putea plăti, începând cu 1 octombrie, abonamentul pentru accesul Ucrainei la reţeaua de sateliţi de comunicaţii Starlink, după ce noul preşedinte conservator, Karol Nawrocki, a blocat prin veto o lege care prelungea plata acestui abonament prin care Ucraina are acces la reţeaua de sateliţi a miliardarului Elon Musk, o reţea esenţială pentru comunicaţiile şi operaţiunile de luptă ale armatei ucrainene în războiul cu Rusia, relatează Reuters, citat de Agerpres.

„Legea, faţă de care preşedintele Nawrocki a opus veto, extindea perioada de asistenţă, adică finanţarea din Fondul de Ajutor pentru Ucraina, până în martie anul viitor”, a declarat un purtător de cuvânt al ministerului polonez al digitalizării.

„Prin urmare, nu mai există bază legală pentru această finanţare începând cu 1 octombrie”, a adăugat oficialul citat.

Prin reţeaua de sateliţi Starlink, miliardarul Elon Musk a ajutat Ucraina să menţină operaţionale internetul şi comunicaţiile, după ce, odată cu lansarea invaziei, în februarie 2022, Rusia a distrus reţelele de internet şi telefonie mobilă ucrainene.

Armata ucraineană depinde în mare măsură de terminalele Starlink ale companiei SpaceX pentru comunicaţiile pe câmpul de luptă şi pentru unele operaţiuni cu drone. Aceste sisteme s-au dovedit rezistente în faţa operaţiunilor de spionaj şi bruiaj desfăşurate de inamic.

Detalii, AICI

Share.
Exit mobile version